Zadbaj o swój trawnik

Zadbaj o swój trawnik

15 stycznia 2013 Wyłącz przez lm

Wielu z nas ma swój własny kawałek trawnika. Jeśli mamy własny dom jest to oczywiste. W blokach mieszkalnych, ogródki często są bezpośrednio za blokiem. Inni trawnik mają na działkach. Jednak czy wiesz jak odpowiednio zająć się trawą, by wyglądała zawsze zdrowo, i nie żółkła? Przedstawimy teraz kilka rad, które pomogą nam jeszcze lepiej zająć się własnym podwórkiem.

Jeśli planujesz dopiero sadzenie trawy, musisz przygotować jej grunt do tego by mogła zdrowo rosnąć. Gleba powinna by dokładnie przekopana i to aż do głębokości 250 mm. Nie są ile widziane w takiej ziemi ani chwasty ani kamienie.

Środki którymi będziemy nawozić glebę powinny wykazywać działanie zakwaszające oraz wapniowe. Nie bez znaczenia jest też gatunek trawy. W zależności od strony domu, nasłonecznienie będzie się zmieniać, na bardziej nasłonecznioną część trawnika, wybierzmy trawę, która lepiej znosi promienie słoneczne. Okazuje się, że duże znaczenie ma też pora dnia, o której podlewa się trawę. Otóż powinno się robić to albo bardzo wcześnie rano, albo już późnym wieczorem. Jeśli będziemy podlewać trawę w ciągu dnia, woda od razu wyparuje. Nie podlewaj trawy codziennie. Jeśli będziesz robi to raz na kilka dni, trawie rozrosną się bardziej korzenie, dzięki temu będzie silna. Jeśli chodzi o koszenie trawy, to można zacząć to robić w momencie gdy będzie miała wysokość około 100 mm.

Pierwsze koszenie, nie powinno zostawić trawy zbyt krótkiej. Stopniowo przyzwyczajajmy ją do co raz niższej wysokości. Dzięki temu, nasz trawnik będzie się stawał co raz gęstszy. Ważne by trawnik był koszony regularnie. Przygotowanie naszego trawnika na zimę, też ma nie lada znaczenie. Pozbycie się wszystkich liści, które opadły z drzew z pewnością będzie wyglądać ładnie, szczególnie zimą gdy będzie topnieć śnieg. Jednak warstwa liści, będzie chronić naszą trawę przed zimnem. A ty w jaki sposób dbasz o swój trawnik, by wyglądał pięknie i zdrowo?