Wystrój schodów

Wystrój schodów

29 czerwca 2012 Wyłącz przez lm

Korytarze w domu są z reguły umiejscowione w wewnętrznej części domu – zazwyczaj w takim miejscu gdzie brakuje dostępu do światła naturalnego (okien) – dlatego panuje tam dość duży mrok. Aby dostosować je do aktualnie panującej aranżacji będziemy musieli włożyć w pracę nieco więcej wysiłku, gdyż zastosowanie sztuczek i różnych technik dekoracyjnych nie każdemu wyjdzie równie łatwo. W tradycji zwykle praktyczną metodą dekorowania klatek schodowych i przedpokoi jest ułożenie listwy lamperyjnej, czyli wąskiego, drewnianego drążka lub profilu. Pod tak ułożoną listwą dość częstym rozwiązaniem zdaje się być wkładanie grubego papieru podkładowego i malowanie ciemną farbą lub nawet emalią – górna część zwykle malowana jest w jasnym, żywym kolorze, dzięki czemu uzyskany efekt wydłuża tą część korytarza, wydając się bardziej przestronnym.

W niektórych domach dość często można spotkać się z aranżacją na pozór orientalną – taki efekt uzyskujemy malując dolna część na kolor czarny, a górną (wraz z listwą lamperyjną) na czerwono. Stosując taką dekorację z pewnością będziemy mieć w pamięci ulubione chińskie wyroby z laki, co w połączeniu z lampkami ściennymi daje niesamowity efekt – po uprzednim podświetleniu. Dobrym efektem jest także zastosowanie różnego rodzaju obrazów – np. wielu małych obrazków – lub luster, które w pewnym sensie będą połyskiwały – ramy – co sprawi, że znakomicie będą się wyróżniać i prezentować na tle ścian, nadając im pięknego blasku.

Jedną z najmodniejszych technik są obrazy ścienne, które z powodzeniem można zastosować na przestrzeni całego holu – mimo iż jest to technika dość stara, to w dzisiejszych czasach robi piorunujące wrażenie na zwiedzających gościach. Dobrym rozwiązaniem jest także postawienie w przedpokoju lustra – unikajmy dużej wielkości, na cała wysokość – najlepiej w mniejszych owalnych lub niecodziennych kształtach. Jest to dość atrakcyjny element każdego domu, tym bardziej jeżeli zastosujemy większą ilość luster o różnych kształtach i wielkościach.