Windy osobowe. Wizytówka każdego nowoczesnego obiektu

Windy osobowe. Wizytówka każdego nowoczesnego obiektu

27 maja 2020 8 przez MK

Windy są standardowym wyposażeniem obiektów wielokondygnacyjnych. Nie tylko ułatwiają poruszanie się po budynku, lecz mogą też tworzyć jego wizerunek!

Dźwigi osobowe, a dokładnie windy osobowe to rodzaj urządzenia podnoszącego – dźwignicy, którego celem jest obsługiwanie konkretnych poziomów w budynkach. Dźwigi osobowe służą do przemieszczania osób, ale również mogą one być używane do transportowania określonych typów towarów na określoną wysokość podnoszenia.

 

Dzisiaj z dźwigów osobowych korzysta się powszechnie w wielu obiektach – mieszkalnych, użyteczności publicznej, komercyjnych, przemysłowych, gdzie wysokość podnoszenia może wynosić nawet kilkaset metrów.

Aktualnie w realizacji tego typu urządzeń specjalizuje się wiele firm – przygotowana przez nie winda osobowa może być dopasowana do miejsca montażu, uwzględniając konkretną wysokość podnoszenia, a także do indywidualnych wymagań inwestora.

Jakie warianty dźwigów osobowych znajdują się obecnie w użyciu? Na co zwraca się szczególną uwagę przy ich wykonaniu?

Dźwig osobowy – rodzaje konstrukcji

Windy osobowe mogą posiadać różne konstrukcje. Aktualnie stosuje się trzy z nich, z mianowicie są to:

  • windy hydrauliczne
  • windy elektryczne reduktorowe – z górną maszynownią
  • windy elektryczne bezreduktorowe – tzw. dźwigi bez maszynowni

Dźwigi hydrauliczne wymagają stworzenia przestrzeni przeznaczonej na maszynownię albo na kompaktową maszynownię w formie szafy. Używane są głównie w pomieszczeniach o mniejszym natężeniu ruchu.

Dźwigi elektryczne reduktorowe wyposażone są w górną maszynownię – jest ona umieszczana nad dźwigiem. Stosowane są najczęściej tam, gdzie wysokość podnoszenia jest duża.

Dźwigi elektryczne bezreduktorowe nazywane są windami bez maszynowni. W tym przypadku napęd znajduje się w górnej części szybu, dlatego też nie jest konieczne przeznaczanie osobnego pomieszczenia na wykonanie maszynowni. Także montowane są tam, gdzie wysokość podnoszenia jest duża, a natężenie ruchu wysokie.

Więcej informacji dotyczących dźwigów osobowych można znaleźć na stronie internetowej ich producenta – firmy Interlift: https://interlift.pl/nasza-oferta/dzwigi-windy-osobowe/.

Winda osobowa – podstawa to bezpieczeństwo

Podstawą działania każdej windy jest jej bezpieczeństwo. Aktualnie stosuje się zaawansowane systemy podnoszenia, które powodują, że winda osobowa jest w stanie zapewnić pełną ochronę dla pasażerów oraz osób postronnych.

W windach stosuje się specjalne systemy zapobiegające wypadkom – systemy z chwytakami chroniące przed nadmierną prędkością poruszania się dźwigów w górę oraz w dół. W przypadku, gdy chwytaki nie spełnią swojej funkcji, działają zderzaki w podszybiu, które zapewniają ochronę nawet wtedy, gdy wysokość podnoszenia jest znaczna.

Dźwigi osobowe wyposażane są także w czujniki ruchu, które zapobiegają zamknięciu drzwi, gdy znajduje się w nich osoba. Mają również oświetlenie awaryjne chroniące w przypadku zaniku źródła zasilania. Na panelach z przyciskami stosuje się przyciski do telefonów alarmowych w razie awarii – można wtedy od razu powiadomić odpowiednie służby ratownicze.

Dźwigi osobowe – tworzą prestiż budynku

Dzisiaj winda osobowa służy nie tylko do przemieszczania osób oraz towarów. Dodatkowo, może ona budować wizerunek budynku oraz jego właściciela.

W użyciu znajdują się dzisiaj różnorodne urządzenia, których wysokość podnoszenia może sięgać kilkuset metrów. Te cechujące się prestiżowym, nowoczesnym wyglądem, mogą z powodzeniem wpływać na renomę danego obiektu. Przeszklone dźwigi osobowe, dźwigi ze stylowym wyposażeniem wnętrza, przestronne, aby zapewnić wysoki komfort podróży – dzisiaj najczęściej zamawiane są właśnie takie modele.

Podsumowując, winda osobowa jest wizytówką każdego nowoczesnego budynku. Warto zadbać o to, aby pozytywnie świadczyła zarówno o nim, jak również o jego właścicielu. Z tego względu tak ważny jest wybór odpowiedniego producenta wind, który będzie mógł zrealizować konstrukcję cechującą się optymalnym poziomem bezpieczeństwa, ale również eleganckim wyglądem, który będzie z powodzeniem budowała pozytywny wizerunek.