W jaki sposób inteligentny dom chroni przed zalaniem?

W jaki sposób inteligentny dom chroni przed zalaniem?

17 grudnia 2020 Wyłącz przez RK

Czym jest inteligentny dom?

Inteligentny dom to zaawansowany technicznie budynek, wyposażony w system czujników i detektorów, które przesyłają informacje, dzięki którym dom reaguje na określone sygnały, które do niego docierają i odpowiada na nie zaprogramowanymi reakcjami.

Przyczyną zalania wodą może być chwila nieuwagi czy nieszczelna instalacja. Często taki wypadek wiąże się z dużymi kosztami. Jeśli chcemy go uniknąć, pomoże nam zastosowanie odpowiedniego czujnika.

Czujnik zalania

Czujnik zalania wodą służy do wykrywania wycieku wody. Zwykle montuje się taki sprzęt na podłodze np. pod rurą instalacji wodnej. Często tego typu czujniki montuje się w pobliżu umywalki, pralki, zmywarki czy wanny. Najczęściej zasilany jest przez baterię i łączy się bezprzewodowo.

Zawór elektromagnetyczny

Po wykryciu zalania inteligentny dom zakręca dopływ wody. Z pomocą przychodzi tu automatyczny zawór. W zależności od producenta, zasilany jest za pomocą baterii lub kabla podłączonego do sieci elektrycznej. Istnieją dwa rodzaje zaworów:

a) nakładany na obecny

b) zastępujący obecny

Po podłączeniu wszystkich urządzeń, przy ewentualnym wycieku wody, centrala alarmowa odpowiednio zareaguje i wyłączy elektrozawór, odcinając dopływ wody.