Smart Home – sposoby na sprytniejszy dom

Smart Home – sposoby na sprytniejszy dom

22 grudnia 2018 Wyłącz przez MK

Technologia Smart Home jest coraz częściej wykorzystywana w nowym budownictwie. Jej rozwiązania znacznie ułatwiają codzienne życie i pozwalają zaoszczędzić czas. Nierzadko przekładają się również na zwiększone bezpieczeństwo. Inteligentne systemy dopasowują się do użytkowników, a zarządzać nimi można w sposób zdalny. Dlaczego warto z nich skorzystać i komu są dedykowane?

Smart Home – sposoby na sprytniejszy dom

Inteligentne rozwiązania dla domu

Na czym właściwie polega technologia smart home? Przeważnie opiera się na integracji systemów domowych oraz sprzętów, dzięki czemu można je kontrolować bez większego wysiłku. Przykładem może być m.in. samodzielne zapalenie się światła w pomieszczeniu w sytuacji, gdy ktoś do niego wchodzi. Takich rozwiązań spotkać można o wiele więcej. W większości przypadków do sterowania nimi wystarczy specjalna aplikacja. Jest to bardzo wygodne i znacznie podnosi komfort mieszkalny. Wystarczy wyobrazić sobie, że zimą wchodzimy do domu, w którym ogrzewanie jest już ustawione na odpowiedni poziom, a do otwarcia bramy nie potrzebujemy pilota. Dopływ wody sam ustanie, gdy przestaniemy korzystać z kranu, a piekarnik wyłączy, kiedy szykowana potrawa będzie gotowa.

Smart home – aplikacje i urządzenia

Jakie inteligentne rozwiązania są aktualnie dostępne, a które pojawią się w niedalekiej przyszłości? Bez wątpienia należy zwrócić uwagę na te systemy, które pozwalają lepiej zadbać o bezpieczeństwo nasze i domowników. Należą do nich wszystkie czujniki gazu, dymu, czadu, zalania, itd. W jaki sposób działają? Wykrywają w czasie rzeczywistym zagrożenie (np. tlenek węgla) i uruchamiają alarm. Steruje się nimi przy użyciu aplikacji mobilnej, jednak działają także jako niezależnie urządzenia w przypadku braku dostępu do sieci. Co ważne, dostarczają informacji o stanie zużycia baterii. Równie potrzebne może być zastosowanie monitoringu. Do tego celu przyda się, chociażby kamera IP, umożliwiająca podgląd monitorowanego obszaru w czasie rzeczywistym na urządzeniu mobilnym. Dzięki temu nawet będąc na wakacjach, możemy sprawdzić, co dzieje się w naszym mieszkaniu. Ciekawym rozwiązaniem jest wideodomofon, który łączy funkcje monitoringu i domofonu. Na smart home składają się także liczne urządzenia polepszające codzienny komfort. Przykładem może być oczyszczacz powietrza zarządzany bezpłatną aplikacją czy czujnik regulowania temperatury.

Zalety zastosowania technologii smart home

Czy warto wdrażać inteligentne rozwiązania w swoim domu? Oczywiście, że tak i nie ma ku temu żadnych wątpliwości. To nie tylko zwiększona wygoda, ale i znaczne oszczędności. Nie musimy już martwić się, że zapomnieliśmy zgasić światło wychodząc z domu. Możemy zrobić to będąc poza domem, bądź zautomatyzować proces zarządzania światłem. Podobnie będzie w przypadku temperatury czy zużycia wody. Inteligentne rozwiązania to jednocześnie dbałość o nasze bezpieczeństwo oraz maksymalna funkcjonalność. Obecnie proponuje je wiele firm, dlatego dobrze zapoznać się z ich ofertą.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem PGE