Skuteczna walka z zaparowanymi oknami

Skuteczna walka z zaparowanymi oknami

6 lutego 2013 Wyłącz przez lm

Zimą, prawie każda z nas ma problem z zaparowanymi oknami. Dlaczego? Wynika to z dużej wilgotności powietrza, jeżeli przejdzie ona pewien próg procentowy, ujrzymy ją w postaci zaparowanych okien. Problem ten dotyczy mieszkań, które są wyposażone w złą wentylację, czyli po prostu są zbyt szczelne. Okazuje się, że wcale nie musimy uciekać się, do uchylania okien, i wpuszczania do mieszkania, nieprzyjemnego powietrza. Dobrym rozwiązaniem jest to wtedy, gdy mamy centralne ogrzewanie wliczone w czynsz, czyli nie rozliczamy się z niego osobno. Jeśli jednak korzystamy ze zwykłych grzejników, wietrzenie mieszkania, może zwiększy nasze rachunki. Jak skutecznie, pozbyć się problemu zaparowanych okien?

Z parą wodną, osadzającą się na naszych oknach, walczą już sami producenci. Produkowane są okna, które zapewniają mikro wentylację, nie będąc do końca szczelne. Dzięki temu następuje stała wymiana powietrza. Taka mikro wentylacja jest bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż nie jest przez domowników praktycznie w ogóle odczuwalna, i nie rosną dzięki temu nasze rachunki za ogrzewanie. Wybierając zatem nowe okna zwróćmy uwagę na taką ich funkcję. Inną metodą, która okazuje się skuteczna w walce z parą, skraplającą się na naszych szybach są nawiewniki, które umieszcza się nad oknem. W momencie zwiększonej wilgotności powietrza, automatycznie włącza się nawiew. Sami będziemy dbać o regulację powietrza kiedy będziemy chcieli, montując nawiewniki ciśnieniowe. Jednak tego typu nawiewników nie zamontujemy niestety sami. Będzie do tego potrzebny specjalista z danej firmy. Istnieje także wiele innych domowych sposobów na walkę z zaparowanymi oknami. Co raz częściej, na półkach sklepowych, można spotkać płyny do mycia szyb z dopiskiem na butelce, który mówi o zwalczaniu osadzania się pary.

Dobrym rozwiązaniem, szczególnie w kuchni, będzie montaż okapu, bezpośrednio nad kuchenka gazową bądź płytą indukcyjną i regularne używanie go podczas gotowania. Uchroni nas to przed parą ale również przed wymieszanymi zapachami, przygotowywanego pożywienia. A ty, którą z podanych rad masz zamiar zastosować w praktyce?