Rolety zewnętrzne – 4 powody, dla których warto zamontować je w mieszkaniu

Rolety zewnętrzne – 4 powody, dla których warto zamontować je w mieszkaniu

1 października 2020 Wyłącz przez MK

Choć widok rolet wewnętrznych nie jest już dużym zaskoczeniem i coraz częściej stanowią one uzupełnienie tradycyjnych form dekoracji okiennych, jakimi są karnisze, a co za tym idzie, zasłon i firan, to rolety zewnętrzne nie są już tak popularne. Kojarzone zazwyczaj są one zazwyczaj z witrynami sklepów, jednak wykorzystuje się je również jako termoizolację w domach jednorodzinnych czy gospodarstwach domowych. Okna nigdy nie są w 100-procentach szczelne, a w okresie jesienno-zimowym, gdy konieczne jest dodatkowe ogrzewania budynku, dużo ciepła wydostaje się na zewnątrz właśnie przez okienne szczeliny. Poznaj dodatkowe sposoby na termoizolację swojego domu i przekonaj się, jak skuteczne są rolety zewnętrzne.

Materiał wykonania, czyli jak rolety zewnętrzne chronią przed napływem zimnego powietrza z zewnątrz?

Nowoczesne rolety zewnętrzne wykonane są z profili aluminiowych, w środku których znaleźć można piankę termoizolacyjną, która chroni przed wydostawaniem się ciepła z wnętrza budynku, jak i napływem zimnego powietrza z zewnątrz. Jest to niezwykle ważne w budynkach z rozbudowanym systemem ogrzewania, gdzie termoizolacja przekłada się na oszczędność zużywanej energii, a co za tym idzie, pieniędzy. Aluminium zapewnia lekkość i wytrzymałość całej rolety, a dodatkowo jest mało odkształcalne, dzięki czemu można mieć pewność, że roleta zewnętrzna będzie odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Mimo to, roleta zewnętrzna jest ciężka, a jej montaż skomplikowany, dlatego warto zdać się tutaj na profesjonalnych monterów, którzy wykonają wszelkie niezbędne prace.

Dwa rodzaje rolet zewnętrznych uzależnionych od sposobu montażu

W zależności od rodzaju montażu, rolety zewnętrzne dzieli się na podtynkowe i natynkowe. Pierwsze z nich idealnie nadają się do instalacji na niewykończonej ścianie, dzięki czemu potem można wkomponować je w elewację za pomocą tynku, klinkieru lub innego wybranego przez użytkownika materiału. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, że kaseta, w której mieści się roleta, może zostać w całości ukryta, co znacząco wpływa na estetykę takiej rolety.

Z kolei rolety natynkowe nie są w żaden sposób połączone z oknem, ponieważ montuje się je na już wykończonej ścianie. Zarówno kurtyna, jak i kaseta znajdują się na zewnątrz, co sprawia, że taka roleta idealnie nada się w domach, w których planuje się termomodernizację. Dzięki temu, że rolety elewacyjne nie są zintegrowana z oknem, to wolna przestrzeń pomiędzy kurtyną a ramą okienną stanowi dodatkową warstwę izolacyjną.

Roleta zewnętrzna to pełne zaciemnienie nawet przy wyjątkowo intensywnym promieniowaniu słonecznym

W zależności od potrzeb danej osoby, ilość światła, jaka dociera do pomieszczenia to sprawa indywidualna. Dlatego właśnie rolety zewnętrzne są doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy w ciągu dnia lubią sobie uciąć drzemkę lub pracują na nocnych zmianach, a światło słoneczne przeszkadza im w zasypianiu, gdy promieniowanie jest najsilniejsze. Dzięki temu, że rolety zewnętrze są sterowane elektroniczne, w kilka chwil można przygotować pokój, który będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Dotyczy to również temperatury – w okresie letnim, gdy promieniowanie słoneczne jest wyjątkowo silne, rolety zewnętrzne pozwalają w łatwy sposób dostosować temperaturę pokoju do potrzeb danej osoby. Sprawdzone rolety zewnętrzne znaleźć można na stronie renomowanego producenta firmy Karnix: https://www.karnix.pl/rolety-zewnetrzne.html.