Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania?

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania?

7 października 2020 Wyłącz przez MK

Spotkanie z przedstawicielem dewelopera w celu dokonania odbioru technicznego lokalu jest ostatnim krokiem przed otrzymaniem kluczy do nowego mieszkania. Należy pamiętać, że to spotkanie umożliwia zgłaszanie deweloperowi wszelkich usterek, które będzie on musiał naprawić na własny koszt.

 

Na rynku istnieją specjalistyczne firmy, które wraz z nabywcą mieszkania wykonują odbiory mieszkań. Poznań i każde większe miasto oferuje naprawdę doświadczonych profesjonalistów w tej dziedzinie. O czym warto jeszcze pamiętać udając się na takie spotkanie? Należy wybrać się tam w dzień, by ocenić mieszkanie w świetle naturalnym, a ponadto zarezerwować sobie co najmniej 2 godziny na dokładne oględziny.

 

Powierzchnia mieszkania oraz ściany

 

Jednym z najważniejszych elementów, które się sprawdza przy odbiorze mieszkania jest metraż. Przed wymierzeniem pomieszczeń trzeba się zapoznać z tym, jaką normę przyjął deweloper. Oczywiście nie są dopuszczalne duże odstępstwa od tego, co zostało zapisane umowie. Samodzielne dokładne wymierzenie powierzchni lokum nie jest łatwe i w tym miejscu przydaje się pomoc firmy świadczącej odbiory mieszkań. Kraków ma na przykład specjalistę, którego ofertę można znaleźć tutaj: https://xn—odbir-3ta.pl/odbiory-mieszkan-krakow. W przypadku ścian trzeba zmierzyć ich poziom, pion oraz to, jak wyglądają ich kąty styku. Dodatkowo koniecznie zerknijmy na ściany. Nie mogą one posiadać śladów wilgoci. Podobnie jest z sufitem, szczególnie kiedy mieszkanie znajduje się na ostatniej kondygnacji pod dachem. Jeżeli w powyżej wymienionych elementach mieszkania znajdują się jakiekolwiek nieprawidłowości, należy to wpisać do protokołu.

 

Podłogi, okna i drzwi

 

Podłogi w mieszkaniu muszą być równe. Specjalista może to sprawdzić za pomocą urządzenia mierniczego, jednakże polecany jest także prosty i sprawdzony trik z piłeczką. Ogromne znaczenie ma także prawidłowa grubość wylewki. Nie ma innego sposobu, by to sprawić, jeżeli nie wywierci się w niej niewielkiego otworu. Trzeba to jednak zrobić, ponieważ jeżeli wylewka będzie zbyt cienka, mieszkanie będzie wymagało mocnego ogrzewania, co znacząco zwiększy rachunki. Okna i drzwi mają być prawidłowo, równo osadzone i szczelne. Warto także zwrócić uwagę na to, czy stolarka nie posiada rys.

 

Instalacje i wentylacja

 

To również bardzo ważne elementy, które muszą być poddane weryfikacji. Sprawdza się nie tylko działanie instalacji elektrycznej, ale także to czy instalacja teletechniczna została wykonana zgodnie z najnowszymi rozporządzeniami, pozwalającymi odbierać telewizję naziemną i satelitarną. Z kolei wentylacja musi przede wszystkim być wykonana zgodnie z planami oraz działać prawidłowo. Jest to kwestia związana między innymi z odprowadzaniem wilgoci, by w mieszkaniu nie rozwijała się niebezpieczna dla zdrowia i psująca efekt estetyczny pleśń. Wszystkie wątpliwości i usterki, nawet te najmniejsze, powinny być zawarte w protokole, w którym również deweloper zobowiąże się do ich naprawienia w określonym czasie. Nam pozostaje już tylko podpisać protokół i czekać na działania dewelopera.