Kamienne elementy w domu.

Kamienne elementy w domu.

13 grudnia 2011 Wyłącz przez MK

Kamień w domu oraz ogrodzie to naprawdę bardzo dobry wybór, ponieważ poza wszystkimi podstawowymi cechami takimi jak na przykład trwałość jest również niezwykle efektowny. Nadaje naszym wnętrzom elegancji oraz charakteru. Jego ogromnym atutem jest również naturalność.

Pierwszym miejscem, w którym możemy bez jakichkolwiek obaw zastosować kamień jest oczywiście podłoga. Kamienna posadzka może być wykonywana w różnorakich wzorach orz barwach, jednak, jaki rodzaj materiału wybrać?
Najbardziej popularny w tek kwestii okazuje się granit ze względu na to, że jest niezwykle odporny na uszkodzenia mechaniczne. Również jego czyszczenie nie wymaga zbyt dużego wkładu pracy, ponieważ jego powierzchnia jest gładka i łatwo usuwa się z niej plamy. Istotną cechą podłogi granitowej jest również to, że nie wymaga jakichkolwiek impregnacji oraz innych zabiegów przywracających jej naturalny wygląd.

Stosunkowo rzadziej na połogi wybieramy marmur. Spowodowane jest to jego podatnością na zarysowania, przez co po jakimś czasie może zrobić się matowy. Oczywiście można przeprowadzać tutaj zabiegi impregnacji, jednak są one dość drogie a co za tym idzie po prostu nieopłacalne. Kolejnym zaraz po marmurze rodzajem kamienia podłogowego jest piaskowiec, który co prawda wygląda bardzo efektownie, jednak bardzo trudno jest utrzymać go w czystości oraz dobrym stanie ze względu na to, że wsiąka w niego woda, przez co trudno jest usuwać jakiekolwiek kolorowe plamy.

Kolejne miejsce w naszym domu, gdzie bez jakichkolwiek problemów można umieścić materiał naturalny taki jak kamień to oczywiście schody. Budowane są one zazwyczaj podobnie jak w przypadku podłogi z granitu oraz marmuru, jednak ich istotną wadą jest cena, która czasami nawet kilkakrotnie przewyższa koszty wykonania schodów drewnianych. Co prawda nie można ukrywać, że posiadają one również zalety takie jak wygląd. Nadają wnętrzom charakteru oraz stylu. Przy ich wyborze należy również zwrócić uwagę na wielkość pomieszczenia, w którym zostaną umieszczone, ponieważ zazwyczaj zajmują ode spora ilość miejsce. Ostatnią cechą wynikającej z właściwości kamienia jest gładkość, która czyni jest śliskimi a ci za tym idzie mało bezpiecznymi. Z tym problemem można poradzić sobie przy pomoc specjalnych past matujących bądź nakładek nas stopnie, jednak, jeśli zdecydowaliśmy się na piękne, kamienne schody powinniśmy zastanowić się nad tym czy rzeczywiście opłaca się je zakrywać.

Inna opcja zmieszczenia kamienia w domu to oczywiście kominek. Co prawda nie są to jedyne materiały, których używamy do jego wykończenia, jednak to właśnie granity oraz piaskowce mają tutaj największe znacznie. Oczywiście tworzenie obudowy kominka nie polega tylko i wyłącznie na układani kamieni, ponieważ dużo wygodniejszym rozwiązaniem jest na przykład płyta fakturowana, która istotnie wykonana jest z naturalnych kamieni.

W takim razie, w jaki sposób powinniśmy dbać o elementy kamienne? Podstawą jest impregnacja, jednak można powiedzieć, że również mycie powinno odbywać się nie tylko w odpowiedni sposób, ale również przy pomocy nadających się do tego środków. Tak na przykład nigdy nie powinniśmy czyścic marmuru bądź piaskowca szorstką szczotką, ponieważ może wpłynąć to na niego bardzo destrukcyjnie bądź po prosu zniszczyć wygląd jego powierzchni.