Jakie lampy do salonu wybrać?

Jakie lampy do salonu wybrać?

13 czerwca 2020 Wyłącz przez MK

Nowoczesne oświetlenie do salonu skutecznie zastępuje światło dzienne i dodaje przestrzeni indywidualnego charakteru. Jakie rozwiązania będą najlepsze? Które lampy do salonu wybrać, by były funkcjonalne i estetyczne jednocześnie?

 

W salonie spędzamy bardzo dużo czasu. To właśnie tutaj odpoczywamy, oglądając telewizję czy czytając ulubione magazyny. Bardzo często to także przestrzeń łączona, w której pracujemy lub jemy posiłki wspólnie z rodziną. Na szczęście nowoczesne lampy pozwalają na efektywne doświetlenie każdego zakamarka nawet największych przestrzeni, niezależnie od ich kształtu.

Lampy wiszące

Aby lampy do salonu skutecznie zastąpiły światło dziennie, warto postawić na oświetlenie sufitowe. Jeśli przestrzeń ma regularny kształt, najlepiej jest powiesić je na środku pomieszczenia. Możesz dodać także punkty świetlne, które dodatkowo rozjaśniają wybrane elementy.

Posiadacze dużych salonów mogą pozwolić sobie na większych rozmiarów lampy wiszące. Nowoczesne oświetlenia na długich kablach idealnie komponują się ze współczesnymi aranżacjami w loftowym stylu. Możesz postawić także na większy żyrandol, który stanie się punktem centralnym całego pomieszczenia. W zależności od powierzchni, dodaj kolejne żarówki, by światło rozchodziło się w różnych kierunkach. Jeśli cenisz funkcjonalność, wybierz modele z regulacją kierunku jego padania.

W przypadku niewysokich pomieszczeń jedynym funkcjonalnym rozwiązaniem okazują się plafony sufitowe. Pamiętaj bowiem, że klosz powinien znajdować się w odległości minimum 200 centymetrów od podłogi, by umożliwiał swobodne przemieszczanie się. Jeśli chcesz natomiast optycznie powiększyć swój główny pokój, wybierz lampy do salonu z żarówkami skierowanymi ku górze i pomaluj sufit na biało. Uzyskasz efekt odbicia i multiplikacji światła.

Nowoczesne oświetlenie to nie tylko funkcjonalność, ale także element dekoracyjny, który ma wprowadzać przyjemną atmosferę do wnętrza. Gdy montujesz lampy do salonu, nie zapomnij o zastosowaniu ściemniacza przy włącznikach. Dzięki niemu będziesz mógł dozować ilość światła.

Lampy podłogowe

Lampy wiszące to nie wszystko. Jeśli chcesz efektywnie oświetlać przestrzeń rekreacyjno – wypoczynkową w swoim domu, dopełnij je czymś praktycznym i dekoracyjnym. Lampy podłogowe perfekcyjnie łączą w sobie te dwa zadania. Możesz postawić je tuż obok kanapy czy fotela, na których wypoczywasz. W zależności od preferowanego stylu, wybierz oświetlenie podłogowe wykończone abażurem, kloszem lub nowoczesną wiszącą żarówką. Zwróć uwagę na podstawę – lampy stojące muszą być stabilne. To istotne zwłaszcza dla rodzin z małymi dziećmi.

Lampy podłogowe również mogą świecić na dwa sposoby. Ich klosze mogą kierować światło ku górze lub w dół. Pierwsze służą przede wszystkim doświetleniu pomieszczenia i w mniejszych mieszkaniach mogą w pełni zastępować lampy sufitowe. Drugie zaś mają za zadanie tworzyć odpowiedni nastrój. Często są także praktyczną pomocą przy wieczornym czytaniu.

Od progu decyduj, co się świeci!

Kiedy jesteś na etapie projektowania i wybierasz właśnie lampy do salonu, zastanów się nad kilkoma praktycznymi rozwiązaniami. Jednym z nich jest montaż drugiego włącznika, który umieścisz przy wejściu, by jednym kliknięciem móc aktywować również prąd w kontakcie przeznaczonym dla lampy podłogowej. Od ciebie zależy, czy masz ochotę na silne światło, czy też nastrojowy półmrok.

Nowoczesne oświetlenie do salonu daje mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Współczesne lampy podłogowe i sufitowe łączą w sobie praktyczną funkcjonalność z designem przyciągającym wzrok. Dzięki praktycznym rozwiązaniom można również podnieść komfort codziennego życia.