Jaki wybrać materac?

Jaki wybrać materac?

16 listopada 2020 Wyłącz przez RK

Dobór odpowiedniego materaca jest niezwykle ważny dla zdrowego snu. Staje się on jeszcze bardziej ważny, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że w łóżku spędzamy około 1/3 naszego życia. Dobór mebli czy innego wyposażenia ma wpływ na nasze wrażenia estetyczne, natomiast od doboru materaca zależy nasze samopoczucie oraz zdrowie.

Decydując się na zakup materaca, najlepiej skonsultować się ze specjalistą np. z fizjoterapeutą. Rozmowa z nim na pewno przyspieszy oraz ułatwi podjęcie decyzji. Ważnym elementem jest także możliwość wypróbowania materaca, niektórzy sprzedawcy dają możliwość jego zwrotu nawet do 90 dni.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca?

Twardość materaca

Zarówno zbyt twardy jak i zbyt miękki może być szkodliwy dla kręgosłupa. Zbyt miękki materac nie zapewnia właściwego podparcia, natomiast zbyt twardy wywiera duży nacisk na ciało. Twardość jest często odczuciem subiektywnym, uzależnionym od pozycji leżenia czy wagi ciała.

Jak sprawdzić twardość materaca?

  • H1 oznacza materac miękki,
  • H2 – średnio miękki,
  • H3 – średnio twardy,
  • H4 – twardy.

Sprężyna czy pianki?

Materace sprężynowe możemy podzielić na dwa rodzaje – kieszeniowe i bonellowe. W materacu kieszeniowym, każda ich sprężyna zapakowana jest w oddzielną kieszonkę. Powoduje to, że sprężyny na całej powierzchni materaca pracują oddzielnie. Materace bonellowe mają kształt skręconej klepsydry, przez co nie zapewniają tak dobrej elastyczności jak modele kieszeniowe, co przekłada się na gorszą jakość snu.

Materace piankowe produkowane są z różnego rodzaju pianek. Są to pianki wysokoelastyczne (zapewniają elastyczność punktową i dobrą wentylację), termoelastyczne (dopasowują się do sylwetki pod wpływem nacisku i ciepła ciała) lub lateksowe (wykazują właściwości przeciwalergiczne, są elastyczne i nie ulega deformacjom)

Idealnie dobrany materac to materac dobrany indywidualnie. Każdy ma inne oczekiwania, dlatego dobieramy go do naszej wagi, trybu pracy, wzrostu i wielu innych czynników.