Jak zmienić charakter schodów.

Jak zmienić charakter schodów.

3 grudnia 2011 Wyłącz przez MK

Jak wiadomo samo odpowiednie dobranie miejsca na schody w domu jest bardzo trudną sztuką, ponieważ zajmują one dużo miejsca oraz muszą być uwzględnione już w projekcie domu, ponieważ późniejsze przebudowy mogą być niezwykle czaso i kapitałochłonne, jednak, co w momencie, gdy się przeprowadzamy i nie będziemy zmieniać schodów a tak naprawdę całkowicie nam się nie podobają?

W takim momencie nie pozostaje nic innego jak odpowiedni dobór balustrady oraz ich pokrycia (w przypadku schodów betonowych) bądź koloru. W starym budownictwie najbardziej powszechne są właśnie schody betonowe bądź zbudowane z cegieł bądź bloczków, które są bardzo duże, masywne i wielu przypadkach nieforemne.

Jeśli taki właśnie rodzaju posiadamy w domu bardzo dobry pomysłem było by oklejenie ich drewnem lub panelami. Co prawda w zależności od ich kształtu może to być niezwykle pracochłonne, jednak efekt zadowalający i przeznaczony na bardzo wiele lat. Bardzo podobnie jest w przypadku ozdabiania za pomocą płytek ceramicznych, jednak dla niektórych nie jest to zbyt komfortowy wariant, ponieważ wiąże się on ze śliską powierzchnia oraz koniecznością zakupu dywaników bądź innych pokryć antypoślizgowych.

Odchodząc od tematu schodów betonowych należałoby również zwrócić uwagę na te wykonane z drugiego, jednego z najbardziej powszechnych materiałów, jakim jest drewno. W tym przypadki zamiany są dużo łatwiejsze, jednak nierzadko dużo droższe.

W jaki sposób zmienić wygląd drewnianych schodów? Jest to dość proste, ponieważ podstawową rzeczą jest lakierowanie bądź bejcowanie. W tym przypadku posiadamy także bardzo wiele wariantów związanych z ich zmianami, ponieważ możemy dowolnie manipulować rozmiarem czy kształtem stopni.

Oczywiście wszystkie te zabiegi należy przeprowadzać z odpowiednim umiarem i starannością tak, aby nasze wnętrze stało się dużo bardziej atrakcyjne a ich konstrukcja pozostałam nienaruszona i wciąż trwała.
Bardzo znaczącym elementem, który jest w stanie diametralnie zmienić charakter a co za tym idzie wygląd naszych schodów jest balustrada, którą można wykonać na bardzo wiele różnych sposobów. Podstawą jest oczywiście poręcz kuta bądź drewniana, którą można wykonać na zamówienie lub w przypadku drewna samodzielnie.

Balustrada to, jednak element, który może być wykony z innych i całkowicie nietypowych przedmiotów. Tak naprawdę wszystko zależy od naszego gustu, jednak ostatnimi czasy w niektórych domach oraz poradnikach wnętrzarskich widać coraz więcej poręczy bądź balustrad samodzielnie zbudowanych z grubej liny.

Wbrew pozorom jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, które może nadać naszemu wnętrzu całkowicie innego charakteru oraz stylu. Innym rodzajem balustrady, która zyskuje popularność jest ta zbudowana z płyt szklanych bądź luksferów. Oczywiście jest to szkło odpowiednio zabezpieczone, które bardzo dobrze prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach nacechowanych stylem minimalistycznym.