Doradzamy jak wybrać najlepszą tkaninę materacową

Doradzamy jak wybrać najlepszą tkaninę materacową

27 maja 2020 Wyłącz przez MK

Przy zakupie materaca liczy się nie tylko jego wypełnienie, ale też tkanina użyta do obicia. Powinna ona odznaczać się dużą wytrzymałością na przetarcia, a także optymalną gęstością splotu. Tylko wtedy zapewni Ci higieniczne warunki, które mają duże znaczenie dla jakości snu. Nie bez znaczenia jest też eleganckie wzornictwo oraz możliwość prania pokrowca w pralce.

Sprężynowy czy lateksowy? To zazwyczaj najważniejsze pytanie, jakie zadają sobie kupujący — jakie wypełnienie powinien mieć materac. Tymczasem na komfort wypoczynku wpływa również jakość tkanin użytych do produkcji pokrowca. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę.

Wytrzymałość tkaniny na uszkodzenia

Tkanina pokrywająca materac narażona jest na duże obciążenia — nacisk i tarcie. Aby nie uległa zniszczeniom po kilku miesiącach, powinna być odporna na wypychanie, a przy tym sprężysta (abyś nie musiał jej prasować po każdym praniu).

Te wymogi najczęściej spełniają materiały wyprodukowane z mieszanki poliestru, wiskozy, żakardu, bawełny — w różnych proporcjach. Najlepiej, kiedy ich gramatura wynosi przynajmniej 150g/m², ale im wyższa, tym lepsza. Dlatego na rynku nie brak producentów oferujących tkaniny dwukrotnie grubsze, lecz nadal przyjemne w dotyku.

Bezpieczeństwo użytkowania

Środowisko, w którym wypoczywasz, powinno być bezpieczne i przyjazne dla zdrowia Twojego i Twoich bliskich. Oznacza to, że każdy element wyposażenia sypialni, a dokładniej łóżka powinien spełniać określone normy.

W przypadku tkanin liczy się:

  • certyfikat OEKO-TEX potwierdzający brak szkodliwych substancji w składzie produktu,
  • odporność na żar — wybieraj materiały, które przeszły „test papierosa” udowadniający, że nie są łatwopalne.

Jeżeli jesteś osobą uczuloną na kurz czy roztocza, to szukaj informacji o tym, czy tkanina jest hipoalergiczna. Obecnie na rynku jest ich coraz więcej — niektóre w składzie mają nawet jony srebra wykazujące działanie biobójcze.

Wysoka estetyka tkaniny

Nie interesuje Cię wygląd tkaniny, z jakiej wykonano materac? Fakt, że zostanie ona przykryta prześcieradłem i pościelą nie oznacza, że musisz rezygnować z estetyki. Obecnie kupujący zwracają uwagę na wiele aspektów, a pozytywnie pierwsze wrażenie to często czynnik decydujący o zakupie. Szeroką gamę tkanin materacowych znajdziesz w hurtowni tapicerskiej https://kameleon.pro/

Elegancki materiał może być zdobiony geometrycznymi wzorami, prostymi liniami lub subtelnymi wytłoczeniami. Najprostszym motywem są romby tworzone przez sieć przecinających się szwów. Pikowanie to zabieg wpływający na wygląd tkaniny, ale też poprawiający jej wytrzymałość.