Cyklinowanie podłogi sposobem na piękny parkiet

Cyklinowanie podłogi sposobem na piękny parkiet

14 grudnia 2018 Wyłącz przez MK
Drewno, jak każdy materiał, niszczy się w ciągu lat użytkowania. Drewniane podłogi przestają wyglądać tak efektownie, jak z początku, a dodatkowo mogą powodować skaleczenia stóp, jeśli lubimy przemieszczać się boso po domu. W tym momencie najczęściej szukamy dywanu, który przykryje wszystkie uszkodzenia. Zamiast tego warto przeprowadzić cyklinowanie podłogi, które doprowadzi ją do stanu nowości.

 

Jak przebiega cyklinowanie podłogi?

Cyklinowanie podłogi jest wykonywane za pomocą specjalnej maszyny szlifującej. By zerwać pierwszą warstwę nierówności, używa się grubego papieru ściernego. Dzięki temu w podłodze nie mamy żadnych odprysków ani wystających drzazg, które mogą być niebezpieczne dla domowników. Dopiero po tej fazie prac przystępujemy do oceny stanu parkietu i ustalania zakresu dalszych prac. Bywa, że trzeba wypełnić szczeliny między deskami czy uzupełnić ubytki w samej desce. Te są łatane za pomocą zdartego już pyłu z podłogi, dzięki czemu miejsca wypełnień nie będą się różnić od oryginalnego drewna. Szlifowanie ma za zadanie doprowadzić do nieskazitelnej gładkości podłogi, stąd używa się papieru ściernego o coraz mniejszej gradacji. By wyrównać powierzchnię przy krawędziach parkietu, stosuje się szlifierki krawędziowe. Po wszystkim parkiet jest lakierowany, olejowany i woskowany.

Kiedy można skorzystać z cyklinowania?

Każda drewniana podłoga może być cyklinowana. Zawsze jednak trzeba uwzględnić rodzaj drewna przy wyborze odpowiedniej grubości papierów ściernych i prędkości szlifowania. Może zostać zastosowane do parkietów:

  • dębowych,
  • bukowych,
  • jesionowych,
  • sosnowych,
  • merbau.

Warto jednak pamiętać, że częstotliwość cyklinowania zależy zarówno od rodzaju drewna, jak i od sposobów eksploatacji podłogi. W biurach, gdzie przyjmowanych jest spora liczba klientów, trzeba tego dokonywać częściej. W domu wystarczy to robić co 10-15 lat.

Ile kosztuje cyklinowanie podłogi w Katowicach ?

Wbrew pozorom cyklinowanie podłogi nie jest zabiegiem drogim, szczególnie patrząc także na częstotliwość jego wykonywania. W firmie Alan Kasperek – Cyklinujemy Parkiety ceny rozpoczynają się już od 25 złotych za m2. Zanim zdecydujemy się jednak na konkretną usługę, warto poprosić o darmową wycenę, która zależy od stanu naszej podłogi. Nie bójmy się poprosić o wizytę w naszych czterech ścianach. Zawsze także sprawdźmy, jak długo na rynku istnieje firma, która ma nam wykonać cyklinowanie. Duże doświadczenie da nam pewność, że cała usługa zostanie przeprowadzona profesjonalnie i fachowo. Możemy także liczyć na gwarancję cyklinowania, dzięki czemu zawsze możemy zgłosić się do wykonawcy, jeśli pojawią się jakiekolwiek zastrzeżenia w wyglądzie parkietu. Z reguły nie powinniśmy mieć problemu z oceną wykonanej pracy. Nasza podłoga powinna wyglądać jak nowa – odzyskać swój dawny kolor i blask, a także gładkość.

Cyklinowanie podłogi nie jest czynnością bardzo inwazyjną ani trudną. Jednak trzeba mieć świadomość, że tylko wykorzystanie odpowiednich maszyn szlifierskich i pochłaniaczy pyłu zapewni nam pożądany efekt.