Co musisz wiedzieć o akcesoriach tapicerskich

Co musisz wiedzieć o akcesoriach tapicerskich

3 października 2020 Wyłącz przez MK

W każdym zakładzie tapicerskim powinny znajdować się odpowiednie akcesoria tapicerskie. Wykorzystywanie ich pozwala stworzyć nowe meble lub odnowić stare i zniszczone, które są czasami w naszych domach od wielu lat.

Wiele akcesoriów tapicerskich można znaleźć w sklepach online lub stacjonarnych hurtowniach. Każdy warsztat tapicerski powinien wykorzystywać wiele specjalistycznych narzędzi, przy użyciu których wykonanie nowych mebli lub ich renowacja przebiega sprawnie i profesjonalnie.

Co musisz wiedzieć o akcesoriach tapicerskich

Właściwy wybór akcesoriów tapicerskich znacznie ułatwia pracę tapicerowi

Zszywacze i pistolety tapicerskie

Każdy zakład tapicerski powinien posiadać różnego rodzaju zszywacze oraz pistolety tapicerskie. Szeroki zakres oferuje firma Akces ze Strażowa, która oferuje nie tylko pistolety tapicerskie i zszywacze, ale także wiele innych akcesoriów tapicerskich potrzebnych w każdym warsztacie.

Wybierając zszywacz lub pistolet należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj wykonywanych nim prac oraz do jakich materiałów ma zostać użyty. Jednak wiele pistoletów i zszywaczy wykorzystywanych jest także podczas wykonywania innych prac, np. montaż paneli, dachówek bitumicznych, listew przypodłogowych oraz do mocowania folii. Wśród ręcznych zszywaczy tapicerskich wyróżniamy urządzenia:

 • pneumatyczne;
 • ręczne;
 • elektryczne.

Jakie gwoździe lub zszywki używać?

Gwoździe tapicerskie nie posiadają łebków, co pozwala na bardziej dyskretne ich wykorzystywanie. Ich wbijanie staje się szybkie i łatwe. Główną ich zaletą jest perfekcyjny wygląd, który pozwala wykorzystać je podczas produkcji lub renowacji mebli. Przez ich praktycznie niewidoczne wykorzystanie meble stają się bardziej estetyczne i trwałe. Odpowiedni dobór gwoździ lub zszywek pozwala na wykonanie pięknych i stabilnych mebli.

W zależności od rodzaju materiału, z którego będą wykonane meble tapicerowane, należy także odpowiednio dobrać gwoździe lub zszywki. Podczas wyboru mebli, głównie zwraca się uwagę na kolor oraz rodzaj wykorzystanego materiału. Jednak ważne jest też zwrócenie uwagi na wykonanie oraz użyte zszywki lub gwoździe. Wykorzystanie odpowiednich narzędzi i akcesoriów pozwala na wykonanie solidnych i trwałych mebli.

Zszywki używane są do połączenia materiału tapicerskiego do twardego elementu mebla, np. płyty wiórowej, pilśniowej lub sklejki. Długość, szerokość oraz typ zszywek należy odpowiednio dostosować do rodzaju wykonywanej pracy. Do mebli tapicerowanych używa się zszywek z cienkiego drutu. Pozwala to trwale przymocować tkaninę do płyty oraz ukryć mocowanie w różnych elementach mebli.

Pasy tapicerskie

Podczas tapicerowania wykorzystuje się nie tylko materiały, nici, kleje, ale także inne dodatki. Ważną rolę mają także taśmy tapicerskie, które podtrzymują elementy oraz nadają sprężystości. W hurtowniach i sklepach można znaleźć różnego rodzaju taśmy tapicerskie. Różnią się one od siebie grubością, szerokością, rozciągliwością i elastycznością. Wykonane są także z różnego rodzaju materiałów, np: nici lateksowe, poliamid, len, juta, poliester oraz przędza polipropylenowa. Wytrzymałość i trwałość pasów tapicerskich zależy od wykonania ich z danego materiału. Są one odporne na ścieranie, co pozwala wykorzystywać je do wykonania różnego rodzaju mebli tapicerowanych. Wśród pasów tapicerskich wyróżniamy głównie:

 

 • gumowe pasy tapicerskie- wykorzystuje się je do zwiększenia elastyczności pianki, która znajduje się w stelażu mebla. Gumowe pasy produkowane są w różnych kolorach co pozwala wykorzystywać je podczas produkcji mebli, nadając im sprężystości oraz wzmocnienia;

 

 • parciane pasy tapicerskie- używane są głównie w trakcie produkcji siedzisk i oparcia mebla tapicerowanego. Najczęściej używa się ich do montażu materaców i pianek, a także podczas renowacji starych mebli. Są one bardzo elastyczne co pozwala wykorzystywać je także w wielu innych branżach związanych z produkcją między innymi: plecaków, namiotów, toreb, pasów transportowych oraz pokrowców.

W zależności od wykorzystania mebla tapicerowanego należy użyć odpowiednich pasów tapicerskich.

Listwy i gwoździe tapicerskie

Gwoździe tapicerskie używane są głównie do zdobienia mebli tapicerskich. Pozwalają one stworzyć piękne meble, które zachwycą każdego. Dodatkowo gwoździe i listwy tapicerskie mogą być wykorzystywane do tworzenia mebli skrzyniowych. Dzięki nim meble zyskują piękny i nowoczesny wybór i stają się tańszą alternatywą jako dekoracja mebla.

Listwy tapicerskie pozwalają wyprodukować nowe meble z pięknymi dodatkami. Są one również wykorzystywane podczas renowacji mebli, podczas wymiany tapicerki. Stosowane są także w produkcji elementów ozdobnych, ozdabiania stołów, krzeseł i wezgłowia łóżka. Są one bardzo elastyczne co pozwala kształtować i skracać według potrzeb.

Co musisz wiedzieć o akcesoriach tapicerskich

Do renowacji mebli należy wykorzystać tylko przeznaczone do tego akcesoria tapicerowane

Filcowe podkładki pod meble

Filcowe podkładki wykorzystuje się do mebli w celu zapobiegania uszkodzeniu podłogi. Filc to jeden z najprostszych sposób, aby podczas używania lub przesuwania mebli nie uszkodzić podłogi. Hurtownie i sklepy oferują szeroki zakres podkładek filcowych. Różnią się one grubością, wielkością oraz rozmiarem. Stosowane są one głównie pod szafy, taborety, stoły, krzesła oraz sprzęt AGD oraz pod wiele innych elementów wyposażenia wnętrz. Podkładki filcowe przyklejane są do twardej, oczyszczonej, odtłuszczonej i równej powierzchni. Używane są do:

 • winylu;
 • kaminatu;
 • metalu;
 • drewna.

Okucia meblowe

Okucia meblowe służą głównie do łączenia oraz otwierania mebli tapicerowanych. Wykonywane są z wysokiej klasy materiałów, które pozwalają na użytkowanie mebli przez wiele lat. Mają one także wiele innowacyjnych rozwiązań co znacznie wpływa na łatwość w użytkowania mebla. Warto również zdecydować się na tego rodzaju okucia meblowe podczas renowacji mebli. Pozwala to nie tylko odnowić wygląd mebla, ale także pozwala na jego pełną funkcjonalność.

Do zalet okuć meblowych możemy zaliczyć:

 • sprawdzają się podczas produkcji i renowacji tapczanów, wersalek, kanap i narożników;
 • dostosowanie do każdego oramowania;
 • są proste w montażu, konstrukcji i działaniu;
 • wykorzystywane są przez tapicerów i osoby indywidualne;
 • zapewnienie pełnego kątu rozwarcia mebla.

Okucia meblowe wykorzystywane są podczas produkcji każdego mebla tapicerowanego. Służą do łączenia ze sobą elementów, a także otwierania kanap, narożników i wersalek.

Akcesoria tapicerowane są wykorzystywane przez każdy zakład tapicerski. Wiele osób używa je podczas codziennych prac domowych.

Artykuł napisany przy współpracy z firmą Akces ze Strażowa, która zajmuje się sprzedażą materiałów obiciowych, gąbki tapicerskiej, klejów oraz akcesoriów tapicerskich.