Ciekawe pomysły na zastosowanie technologi LED

Ciekawe pomysły na zastosowanie technologi LED

25 marca 2019 Wyłącz przez MK

Urządzasz swoje mieszkanie, budujesz dom, robisz remont swojego lokalu? Chcesz, żeby goście, którzy Cię odwiedzają byli zachwyceni kunsztem, z jakim została zaprojektowana dana powierzchnia? Szukasz ciekawych pomysłów, jak niewielkim nakładem kosztów uzyskać niesamowite efekty? To dobrze, że tutaj trafiłeś!

Czym w ogóle jest technologia LED?

Mimo, że dopiero od kilku, kilkunastu lat technologia LED na stałe zagościła w domach, to jej początki sięgają trzeciej dekady XX wieku, natomiast do masowej produkcji diody LED weszły dopiero w latach 60. Swój sukces mogą zawdzięczać ogromnej wydajności, która znacznie przewyższa konkurencyjne żarówki. Dla porównania – lampa LED o mocy 15W będzie emitowała światło na poziomie 100-watowej żarówki żarowej! To nie koniec, ponieważ LEDowa żarówka może świecić nieprzerwanie nawet przez 15 lat, natomiast zwyczajna – tylko dwa. Dlatego nawet mimo sporo wyższej ceny za sztukę – żarówki LED szybko zwracają koszty zakupu.

Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszą się tzw. taśmy LED. Czym są? To zwyczajne, giętkie taśmy, do których przytwierdzono niewielkie żarówki LED. Są bardzo łatwe w montażu i dają piorunujące efekty wizualne względem architektury wnętrz i nie tylko. Co ciekawe, występują w dosłownie każdym kolorze, natomiast niektóre modele mogą kolor podświetlania zmieniać, jeżeli zastosuje się do nich odpowiednie sterowniki.

Jakie są rodzaje oświetlenia LED?

Podstawowym pomysłem na zastosowanie oświetlenia LED jest prosta wymiana wszystkich żarówek w mieszkaniu. Dzięki temu koszty zużywanej energii elektrycznej spadną! Jednak nie można zapominać o tym, że wspomniane żarówki świetnie się sprawdzą w przypadku oświetlenia ogrodu, ponieważ odpowiednia obudowa może czerpać prąd z energii słonecznej. W dzień energia zostanie zgromadzona, a w nocy Twoje oświetlenie ogrodowe będzie świeciło zupełnie za darmo!

Dobrym pomysłem jest także umieszczenie płaskich żarówek LED w podwieszonym suficie. To dobre rozwiązanie do powierzchni niewielkich, np. wąskich korytarzy, czy małych łazienek. Dzięki takiemu umieszczeniu lampy pomieszczenie będzie optycznie wyglądało na większe. Warto wiedzieć, że lampy LED się nie nagrzewają tak, jak standardowe odpowiedniki, dlatego bez przeszkód można je montować w pobliżu wełny mineralnej używanej do ocieplenia sufitu. Nie można tego powiedzieć o innych żarówkach.

Ciekawe pomysły na zastosowanie technologi LED

Ciekawe pomysły na zastosowanie technologi LED

 

Jadnak najbardziej uniwersalnym zastosowaniem dla dosłownie każdej powierzchni jest użycie taśm LED! Sekretem na poprawne ich umieszczenie jest montaż w miejscu, w którym nie widać źródła światła, ale widać samo światło, dzięki czemu w pomieszczeniu panuje niezwykła atmosfera. Dobrym pomysłem jest zamontowanie takiego podświetlenia na przykład w luce przy suficie podwieszanym, pod łóżkiem (jeżeli jest taka możliwość), na górnej płycie szafek kuchennych itd. Warto umieścić taśmy LED w salonie, ponieważ to właśnie tam zazwyczaj spędza się czas z gośćmi. Taśma LED może świecić nastrojowo, delikatnie, jako idealny dodatek do kieliszka wina, ale przy zastosowaniu odpowiedniego modelu taśmy i sterownika LED – nic nie będzie stało na przeszkodzie, żeby uruchomić tryb zmieniający kolory niczym w prawdziwej dyskotece. Wystarczy dodać do tego muzykę i świetna impreza gotowa!

Oświetlenie LED dla każdego

Prowadzisz lokal gastronomiczny, kawiarnię, klub, a może szukasz nowoczesnych rozwiązań do swojego mieszkania? Ciekawym pomysłem jest kupno okręgu wykonanego z dowolnego materiału, ważne jest jednak, by jego wnętrze było płaskie i szerokie, nie zaokrąglone i wąskie. Dlaczego? We wnętrzu owego okręgu należy umieścić taśmę LED. Kiedy powieli się ten pomysł i umieści koła w pobliżu ścian lub sufitu – efekt będzie wyśmienity! Dobrym pomysłem jest również podświetlenie np. ram obrazu lub lustra – wystarczy pod ramą umieścić taśmę LED tak, żeby światło wydobywało się od strony ściany.

Trzeba jednak wiedzieć, że głównym ograniczeniem w stosowaniu technologii LED jest własna wyobraźnia. Dzięki niej można stworzyć naprawdę wiele ciekawych konstrukcji, które przykują uwagę gości, a co więcej, spodobają się Tobie!