Bezpieczeństwo domu – okna

Bezpieczeństwo domu – okna

20 lipca 2012 Wyłącz przez lm

Bezpieczeństwo naszego domu lub mieszkania zależy w głównej mierze od nas samych – w tym aspekcie, że odpowiednio zabezpieczony dom nie będzie kusił przypadkowych złodziejaszków. Odpowiednio przygotowany dom to nie tylko dobrze uszczelnione drzwi – w większości przypadków modele antywłamaniowe – wymienione zamki, czy zamontowanie kamer i alarmów przeciwwłamaniowych. Dobre przygotowany dom zapewnia bezpieczeństwo szczególnie na poziomie okien, gdyż jak wskazują najnowsze badania to właśnie połowa wszystkich włamań do domów i mieszkań odbywa się za pomocą okna – wadliwa ochrona lub jej brak. Morał jest z tego prosty i wszystkim znany, gdyż wynika z tego, że najłatwiejszym do sforsowania elementem każdego domu są okna. Najlepszą metodą na zabezpieczenie się przed włamaniem przez okno jest zamontowanie w nich specjalnego zamka na klucz – np. w oknach balkonowych, parterowych czy także na tarasie ogrodowym.

 

Najczęściej stosowanym elementem zabezpieczającym w przypadku otwieranych okien są obrotowe klamki, umożliwiające uchylenie okna w taki sposób by jego podstawa pozostała na miejscu – różne klamki dopuszczają różne możliwości ustawień. Warto jednak pomyśleć o zamontowaniu zamków okiennych, których znajdziemy naprawdę wiele – wiele modeli. Instalacja takich zamków jest z reguły bardzo szybka i prosta – mocuje się je śrubami na zewnątrz. Są jednak przypadki w których montaż zamku będzie od nas wymagał wywiercenia dodatkowych otworów na bolce lub wypusty. Zamki wpuszczane zawsze mocuje się za pomocą podwójnych wkrętów, co czyni ją jedną z najbardziej czasochłonnych opcji, lecz w ten sposób uzyskujemy najlepsze możliwe zabezpieczenie.

 

Przy zakupie zamków okiennych zawsze dołączone są do zestawu wkręty, jednak czasem warto z nich zrezygnować i zastąpić je dłuższymi, co z całą pewnością będzie bezpieczniejszym rozwiązaniem. Jest jeszcze jedna ważna zasada – w przypadku okien przesuwanych montowane zamki powinny podwójne.