Podłoga ze skóry – luksus czy wymysł?

Podłoga ze skóry – luksus czy wymysł?

3 lutego 2012 0 przez MK

Skóra jak powszechnie używane tworzywo towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów, jednak czy Skórzna podłoga to już mało ekologiczny wymysł? Oczywiście zdania w tej sprawie są niezwykle podzielone, jednak faktem jest to, że producenci owego materiału tworzą go za pomogą skórzanych odpadków poddawanych recyklingowi.

W jaki sposób zbudowana jest tego rodzaju podłoga? Podstawa to oczywiście podłoże korkowe zalecane przez producentów, jednak nie obowiązkowe, ponieważ nie jest częścią składową podłogi. Kolejny element to rdzeń drewniany, sprasowana skóra oraz kilka warstw specjalnego lakieru zabezpieczającego.

Sam montaż kwadratowych „kafli” odbywa się bez jakichkolwiek materiałów chemicznych, ponieważ jest to tak zwana metoda pływająca, która pozwala na wykorzystanie specjalistycznych zamków dających pełną szczelność.

Nie da się ukryć, że tego rodzaju produkty robią duże wrażenie, jednak również cena jest niezwykle odpowiadająca owemu standardowi, ponieważ na rynku polskim wacha się w granicach 500-800zł wraz z montażem za metr kwadratowy.

Jest do bardzo duża suma, dlatego pozwolić na to mogą sobie jedynie nieliczni koneserzy tego typu nowinek. Skórzane podłogi posiadają, jednak kilka wad takich jak na przykład stosunkowo mała trwałość związana z koniecznością przeprowadzania odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ z owym materiałem jest bardzo podobnie jak z drogimi podłogami drewnianymi, których nie można czyścić na przykład za pomocą mokrego mopa czy innych tego typu rzeczy.
Co prawda producenci polecają ową podłogę, jako bardzo dobry element jadalni czy salony, jednak ze względu na specyfikę owego miejsca można powiedzieć, że nie jest to zbyt dobry pomysł, ponieważ to właśnie tutaj najczęściej może dojść na przykład do rozlania czegokolwiek bądź trwalszego zabrudzenia podłogi a jak widomo zbytnie czyszczenie oraz dostęp do wody może ją zniszczyć.

Można, więc powiedzieć, że najlepszym miejscem dla skórzanej podłogi będzie gabinet bądź sypialnia, ponieważ nada ona dużo ciepła oraz przytulności. Skórzana podłoga niewątpliwie idealnie będzie komponowała się z drewnem oraz surowymi tkaninami, ponieważ jest wystarczająco ekskluzywnym dodatkiem, który nie może zostać przyćmiony przez nic innego. Jeśli chodzi o odcienie oczywiście istnieje wybór, jednak paleta barw nie jest zbyt szeroka, ponieważ dominuje w niej brąz oraz odcienie beżu.

Nie da się ukryć, że koncepcja ekologicznych podłóg skórzanych może być mało przekonująca dla osób, które rzeczywiście interesują się tą tematyką. Co prawda producenci przekonują, że tworzona jest z odpadków, jednak nie wiadomo jak będzie w przypadku większego popytu.

Tak wiec bez względu na to czy stać nas na tego typu luksus czy nie należy zastanowić się również nad innymi opcjami, ponieważ mogą być nie tylko bardziej efektowne, ale również bardziej trwałe, co uważane jest za niezwykle ważny aspekt. Co prawda skórzane podłogi posiadają gwarancje, jednak z całą pewnością są dużo mniej trwałe niż drewno czy kamień.