Praktyczne i piękne. Ławy rozkładane do salonu

Praktyczne i piękne. Ławy rozkładane do salonu

13 czerwca 2019 0 przez MK

Oprócz nowoczesnych meblościanek, sof, kanap i foteli w każdym salonie powinna stać praktyczna ława, będąca powierzchnią na odłożenie drobnych przedmiotów lub spożywanie niewielkich posiłków. Większość stołów w salonach to właśnie eleganckie i funkcjonalne ławy, stanowiące uzupełnienie wszystkich zgromadzonych sprzętów. Ława może być w stylu innych mebli stojących w pomieszczeniu bądź stanowić niejako akcent dekoracyjny, wyróżniający się pod względem kształtu koloru czy stylistyki.

Praktyczne i piękne. Ławy rozkładane do salonu

Przykładem takiego niebanalnego wzornictwa może być ława okrągła, złożona z trzech blatów nakładających się na siebie. Górny i środkowy blat można przesunąć wzdłuż osi umiejscowionej na krawędzi okręgu, tworząc w ten sposób nową, większą powierzchnię, różniąca się wysokością. Blat środkowy wykonany został w kontrastowym kolorze, co dodatkowo uatrakcyjnia cały look.

Podobną w konstrukcji jest ława o formie kwadratu, posiadająca ruchome blaty. Każdy z blatów umiejscowiony jest na niewielkim podwyższeniu, dzięki czemu nawet przy złożonej ławie można pomiędzy blaty wsunąć czasopismo lub książkę. Mechanizm działania jest podobny do mechanizmu wspomnianej ławy okrągłej.

Innym przykładem ławy rozkładanej w interesujący sposób jest stolik okolicznościowy w kształcie kwadratu, który mechanizm rozkładający ma ukryty pod blatem. Dzięki niemu, w szybki sposób można podnieść i dwukrotnie powiększyć blat, do rozmiarów zwykłego stołu obiadowego. To bardzo praktyczny mebel, znajdujący zastosowanie w niewielkich pomieszczeniach.

Ława na dwa sposoby.

Na szczególną uwagę zasługuje taka ława rozkładana, której konstrukcja pozwala na ustawienie jej w jednej linii lub pod kątem prostym – dołączony blat obracający się na osi umiejscowionej przy krótszej krawędzi pozwoli na dwukrotne przedłużenie blatu. Ze względu na jego niezmieniającą się wysokość podczas rozkładania, ława pomimo dużej powierzchni blatów, nie pełni funkcji pełnoprawnego stołu.

Designerski kształt.

Ciekawym przykładem nowoczesnego wzornictwa jest ława o designerskim kształcie, której górny blat można przekręcić o dziewięćdziesiąt stopni, ukazując blat spodni, zawierający praktyczne schowki na drobiazgi. Metalowa konstrukcja podstawy nadaje ławie lekkości a biało lakierowane blaty dodadzą pomieszczeniu szczególnego charakteru.