Wybór materaca

Wybór materaca

28 maja 2019 0 przez MK

Materac stworzony jest po to, aby zapewnić naszemu ciału odpowiednie podparcie, zwłaszcza w pozycji leżącej. Gdy zostanie idealnie dobrany, zadba o nasz komfort, zdrowie i bezpieczny sen. Nie zapewni nam tego nawet najlepsza sofa, wersalka czy narożnik, które są przeznaczone głównie do użytkowania w pozycji siedzącej lub do okazjonalnego snu.

Wybór materaca

Niestety, osoby mieszkające lub posiadające małe mieszkania, mają dylemat przy zakupie odpowiedniego łóżka. Wtedy bardzo trudno zadbać o idealne rozwiązanie dotyczące przestrzeni i funkcjonalności. W takim wypadku zalecamy poświęcić sporo uwagi, ze względu na inwestycje we własne zdrowie. Brak snu lub jego niski komfort mogą powodować szereg zaburzeń, nie wspominając o obniżonej efektywności w pracy.

Dlaczego materac jest istotny?

Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że statystycznie każdy z nas śpi mniej więcej 8 godzin na dobę, oznacza to, że ⅓ życia spędzamy na śnie lub odpoczynku. Warto również wspomnieć, że ich komfort sprawia, że nasz organizm regeneruje się i rozluźnia, natomiast układ nerwowy wyłącza się w stan spoczynku. Wszystko jednak zależy od rodzaju materaca do spania, na jakim również czytamy książkę czy odpoczywamy. Jego zadaniem jest utrzymanie kręgów w odpowiedniej pozycji, która gwarantuje, że kręgosłup nie będzie się nadwyrężał i co za tym idzie, całe ciało odpocznie po trudach dnia codziennego. Należy pamiętać, że materac to nie tylko element wyposażenia, ale produkt, od którego zależy nasze zdrowie, samopoczucie i wydajność pracy.

Fakty i mity związane z materacem

Ze względu na fakt, że odpowiedni materac jest niezwykle istotnym czynnikiem, odpowiadającym za nasz sen i odpoczynek, w ostatnich latach pojawiło się wokół niego wiele mitów. Można śmiało powiedzieć, że im większe zapotrzebowanie na solidnej jakości produkt, tym więcej sprzedawców pojawia się na rynku. Niestety część z nich oferuje materace słabej jakości, które owszem mogą wyglądać dobrze z zewnątrz, jednak to, co znajduje się w środku, sprawia, że nasz odpoczynek i sen nie będzie komfortowy.

Dodatkowo wokół materaca narosło wiele mitów związanych z jego wielkością i twardością. Zacznijmy od tego, że produkt powinien być dostosowany przede wszystkim do naszego wzrostu i wagi ciała. Nie jest prawdą, że im twardszy wybierzemy materac, tym lepszy. Pogląd ten pochodzi jeszcze z czasów, kiedy jako wypełnienie stosowano sprężyny bonelowe, włókna kokosowe czy trawę morską. Dobrze dobrany materac nie jest ani za twardy, ani za miękki. Powinien dopasowywać się do krzywizny kręgosłupa. Jeżeli chodzi o długość, postaw na produkt o 20 cm dłuższy od Ciebie.