Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

20 maja 2019 0 przez MK

Kupno mieszkania to główny cel niemal każdego młodego człowieka, który pracuje, marzy o niezależności i usamodzielnieniu się. Nowe M to wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych, dlatego warto być ostrożnym i dobrze przygotować się do tego rodzaju transakcji. Jak wiadomo, sprzedażą nowych mieszkań zajmuje deweloper. Warszawa bez wątpienia przoduje w liczbie ofert nieruchomości z rynku pierwotnego. Jak kupić mieszkanie od dewelopera w dowolnym miejscu Polski, aby transakcja była bezpieczna i korzystna dla nas?

Ocena zdolności kredytowej

Jeśli nie mamy wystarczająco dużo środków na zakup nowego M za gotówkę – pozostaje nam zwrócić się do doradcy kredytowego lub banku i sfinansować inwestycję za pomocą kredytu hipotecznego. Zanim rozpoczniemy poszukiwania konkretnej nieruchomości, musimy przecież zorientować się, jaka jest nasza zdolność kredytowa, gdyż to od niej zależy, na jakie lokum będziemy mogli sobie pozwolić (zdeterminuje cenę).

Gdzie chcemy zamieszkać?

Kiedy już dowiemy się, jaką kwotę pieniędzy może pożyczyć nam bank, czas zastanowić się nad dogodną lokalizacją. Wolimy ścisłe centrum miasta, mniej zatłoczone dzielnice, czy może obrzeża pełne zielonych terenów? Pośpiech nie jest w tym przypadku dobrym doradcą – pamiętajmy, że zakup mieszkania to decyzja na lata, dlatego warto wybrać lokum w takim miejscu, w którym będzie nam się dobrze żyło również za 5, 10 czy 15 lat. Koniecznie zapytajmy więc dewelopera o plan zagospodarowania terenu w pobliżu naszego osiedla.

Czy nasz deweloper jest wiarygodny?

Kilka lat temu szerokim echem odbiły się w mediach historie nieuczciwych deweloperów, którzy nie wywiązali się z zawartych umów, zostawiając kupujących z niczym. Z tego względu warto sprawdzić dewelopera, od którego chcemy kupić mieszkanie. W jaki sposób? Zgodnie z prawem możemy poprosić o inwestora o prospekt informacyjny inwestycji, dzięki któremu dowiemy się np.:

  • czy deweloper ma wszystkie potrzebne zezwolenia,
  • czy przeciwko inwestorowi nie jest prowadzone żadne postępowanie egzekucyjne,
  • czy działka jest obciążona zabezpieczeniem w postaci hipoteki,
  • czy w pobliżu inwestycji planowane są nowe drogi lub inne zmiany w infrastrukturze.

Dobrym pomysłem będzie też przyjrzenie się bliżej projektom, które firma deweloperska zrealizowała w ostatnich latach – wygląd bloków, które stoją już od jakiegoś czasu, może dostarczyć nam cennych wskazówek odnośnie jakości wykonania, jaką zapewnia dany inwestor. Warto zapytać też lokatorów istniejących już budynków o opinie na temat dewelopera.

Negocjacje cenowe z inwestorem

Nawet jeśli cena mieszkania, które chcemy kupić, jest dla nas atrakcyjna, warto podjąć próbę jej zbicia. Wbrew pozorom wielu deweloperów jest skłonnych obniżyć cenę nieruchomości lub zaproponować inne korzystne rozwiązanie np. w postaci tańszego garażu. Nic nie tracimy, a przy umiejętnym przeprowadzeniu negocjacji możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, zmniejszając tym samym ratę comiesięcznego kredytu.

Umowa z deweloperem – na co zwrócić uwagę?

Wielu ludzi nie lubi czytać skrupulatnie żadnych umów – to duży błąd. Jeśli chcemy uniknąć nieporozumień i rozczarowań, przede wszystkim musimy dokładnie zapoznać się z treścią umowy przedwstępnej czy deweloperskiej, nawet jeśli zawiera ona wiele stron zapisanych drobnym drukiem. Każdy zapis musi być dla nas czytelny i jasny, w razie problemów ze zrozumieniem treści, nie bójmy się pytać pracowników firmy deweloperskiej o wyjaśnienia i doprecyzowanie. Szczególnie skrupulatnie przeanalizujmy punkty poświęcone warunkom reklamacji oraz odstąpienia od umowy.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom uda wam się pomyślnie sfinalizować transakcję i wkrótce wprowadzić do swojego nowego, świeżo wybudowanego mieszkania w atrakcyjnej części Warszawy. Jeśli interesują Was ciekawe inwestycje w Warszawie, warto odwiedzić stronę https://szczesliwicka42.pl/, gdzie znajdziecie informacje o nowym osiedlu na Starej Ochocie.