Fotele gamingowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Fotele gamingowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

18 kwietnia 2019 0 przez MK

Fotel gamingowy różni się od standardowego fotela biurowego. Nie chodzi wyłącznie o design i cenę, ale również o funkcje. Biurowe fotele charakteryzują się klasyczną konstrukcją, eleganckim designem i są zaprojektowane z myślą o pracy przy biurku.

Fotele gamingowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Natomiast fotele gamingowe charakteryzują się bardziej agresywnym, dynamicznym designem, podobnym do gamingowych laptopów. Ich budowa najczęściej ma formą konstrukcji kubełkowej. Nieodłącznymi elementami foteli gamingowych są wysoki zagłówek, podłokietniki regulowane w kilku osiach oraz podobne rozwiązania, wpływające korzystnie na ergonomię. Wśród najpopularniejszych marek profesjonalnych foteli dla graczy należą marka Diablo, SPC Gear oraz marka Akracing.

Powyższe powoduje, że o ile najprostsze, najtańsze modele foteli biurowych można kupić w cenie od 100 zł, o tyle ceny najtańszych modeli gamingowych rozpoczynają się od 300 zł. Ergonomia w przypadku foteli dla graczy jest niezwykle ważna. Przeciętny pracownik spędza przeciętnie 8 godzin w pracy, natomiast rozgrywki graczy mogą być nawet wielogodzinne. Fotel gamingowy musi dbać o kręgosłup i zapewniać odpowiednią pozycję graczowi, co poprawia komfort gry.

Fotele dla graczy są dostępne w różnych wersjach, różniących się parametrami, konstrukcją i ceną. Przy wyborze fotela gamingowego warto zwrócić szczególną uwagę na jego konstrukcję – powinien być on wykonany z solidnego materiału, np. ze stali. Kształt oparcia i siedziska najczęściej jest kubełkowy – to rozwiązanie pozwala na utrzymanie sylwetki użytkownika w odpowiednim miejscu i zapewnia wysoki komfort.

Profesjonalny fotel dedykowany graczom może być pokryty tekstylnym materiałem lub skórą – ekologiczną lub naturalną. Skórzaną tapicerkę łatwiej utrzymać w czystości, natomiast tekstylna tapicerka może okazać się bardziej komfortowa, ponieważ nie jest śliski, a ciało się do niego nie przykleja. Jakość materiału ma ogromne znaczenie – ekologiczna skóra może łatwo ulec przetarciom, naturalna skóra będzie ładnie się starzeć. Oparcie fotela powinno posiadać ergonomiczny kształt ze stałą wypukłością w okolicy lędźwiowej. Dobrym rozwiązaniem jest regulowana poduszka, która może zostać usytuowana na odpowiedniej wysokości, w zależności od wzrostu gracza. Wysokość i kształt oparcia muszą być dobierane do indywidualnego wzrostu – im więcej możliwości regulacji, tym lepiej, zwłaszcza jeżeli fotel gamingowy ma być przeznaczony dla nastolatka.

Kształt oparcia i poduszki podpierającej kręgosłupa oraz zagłówka powinny być tak zaprojektowane, żeby osoba siedząca na krześle zachowała naturalne wygięcie kręgosłupa, czyli kształt zbliżony nieco do litery „S”. Podłokietniki są „musthave” w przypadku fotela gamingowego. Mogą być one regulowane w mniejszym lub większym zakresie.

Regulowana powinna być także wysokość siedzenia – różne modele foteli gamingowych mogą oferować różny zakres wysokości siedziska. Powinny być one dobrane w taki sposób, aby stopy opierały się o podłogę, a nogi były zgięte w kolanach pod kątem prostym. Niskie osoby mogą dodatkowo wyposażyć swój „pokój gier” w komfortowy podnóżek.

Przy wyborze krzesła dla gracza warto zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie. Wspomniany parametr techniczny wskazuje na maksymalną wagę użytkownika fotela. Przekroczenie maksymalnego obciążenia prowadzi do uszkodzenia konstrukcji lub mechanizmów regulacji.

Fotele gamingowe mogą być obrotowe oraz dodatkowo wyposażone w odchylane oparcie i funkcję TILT, która umożliwia lekkie bujanie się. Konstrukcja fotela gamingowego obejmuje również kółka ułatwiające przemieszczanie krzesła.

Tekst nadesłany przez http://www.alfa-lancut.com.pl/