Jak szybko i skutecznie znaleźć pracę?

Jak szybko i skutecznie znaleźć pracę?

9 stycznia 2019 1 przez MK

Znalezienie pracy zwłaszcza w warunkach rosnącego bezrobocia nie jest rzeczą prostą. Kiedy nawet sam poziom bezrobocia jest niski, w regionie gdzie poszukujemy zatrudnienia, to komplikacje pojawiają się przy znalezieniu satysfakcjonującej, dającej możliwości rozwoju i awansu pracy. W takich przypadkach należy skorzystać z pomocy i trzymać się sprawdzonych metod.

Jak szybko i skutecznie znaleźć pracę?

Przede wszystkim powinniśmy zarejestrować się w Wojewódzkim Urzędzie Pracy. Choć wiele osób lekceważy ten krok, wychodząc z założenia, że nie znajdzie tam i tak satysfakcjonujących ofert pracy, to wiele instytucji, zwłaszcza państwowych właśnie tam kieruje swoje ogłoszenia o poszukiwaniu pracowników. Sama rejestracja nie jest ani skomplikowana, a tym bardziej nie zajmie nam wiele czasu. Nic nas też nie kosztuje, więc choćby na wszelki wypadek, krok ten należy wykonać.

Kolejną czynnością jest rozesłanie wici po znajomych. Możemy skorzystać z mediów społecznościowych lub bezpośrednio zwrócić się do osób, o których wiemy, że mogą nam pomóc. Znalezienie pracy po znajomości, nie bez przyczyny uważa się za najkorzystniejszy sposób znalezienia zatrudnienia. Tego typu oferty pracy zazwyczaj są sprawdzone, bezpieczne i rzadko istnieje tutaj ryzyko, że trafimy na nieuczciwego pracodawcę. Innym kanałem są agencje pracy. To wyspecjalizowane firmy, które zajmują się wyszukiwaniem ofert pracy w danym regionie lub pod kątem szczególnych zdolności zawodowych. Ich olbrzymim atutem jest dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń i możliwość dostosowania jednego z nich do naszych preferencji oraz umiejętności. Te często trudno nam samodzielnie ocenić, więc agencja pracy sama przeprowadzi test kompetencyjny i podpowie nam jakie zajęcie byłoby dla nas wskazane i w jakich zawodach mamy największe szansę na znalezienie zatrudnienia. Dodatkowym plusem jest tutaj znowu bezpieczeństwo. Firmy tego typu nie gromadzą ofert pracy, co do których istnieje podejrzenie, że są one oszustwem. Szczególnie warte polecenia, agencje pracy są, kiedy chcemy podjąć się pracy za granicą i nie jesteśmy pewni naszych zdolności językowych. Agencja nie tylko znajdzie nam uczciwego pracodawcę, ale też przetłumaczy umowę z obcego języka i dokładnie wyjaśni, jakie są nasze prawa, obowiązki i stawka godzinowa. Dzięki temu unikniemy sytuacji, która stała się udziałem wielu naszych rodaków, czyli trafienia na nieuczciwego pracodawcę i powrót do Polski bez grosza i bez szans na wyegzekwowanie swoich pieniędzy.

Ostatecznie warto też oczywiście skorzystać z tysięcy stron, które zawierają ogłoszenia o pracę lub samemu umieścić tam swoje ogłoszenie. Ten sposób ma tę wadę, że oznacza mozolne i uciążliwe wysyłanie swojego CV do rozmaitych firm i instytucji, bez gwarancji, że ktokolwiek je przeczyta. Nigdy nie mamy pewności czy ogłoszenie nie zostało umieszczone pro forma i sama firma ma już kandydata na to stanowisko, a konkurs jest po prostu wymogiem formalności lub czy ogłoszenie nie jest po prostu nieaktualne. Bardzo często firmy umieszczają bowiem ogłoszenia, które stają się nieaktualne już tego samego dnia, a następnie „wiszą” w sieci tygodniami.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z Grupa Progres
Daaj ocenę (5 / 1)