Nowe mieszkanie we Wrocławiu – jak je wybrać?

Nowe mieszkanie we Wrocławiu – jak je wybrać?

29 listopada 2018 0 przez MK
Zdecydowałeś się na mieszkanie z rynku pierwotnego, ale zastanawiasz się, czym kierować się przy wyborze oferty? Przygotowaliśmy poradnik, z którego dowiesz się, jak porównywać inwestycje deweloperów.

 

Deweloperzy budują więcej niż przed rokiem

Z danych zaprezentowanych przez GUS wynika, że w pierwszej połowie 2018 r. oddano do użytku o 6,3 proc. więcej mieszkań niż przed rokiem (łącznie 83 217 lokali). Również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, jest większa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego[1].

Nowe osiedla powstają w różnych częściach kraju, co jest bardzo dobrą wiadomością z punktu widzenia potencjalnych klientów – wybór jest bardzo duży. Dobrym przykładem jest Wrocław. Nowe inwestycje we Wrocławiu realizuje m.in. spółka Vantage Development. Chętni mogą zakupić mieszkania powstające w ramach następujących inwestycji: Promenady Wrocławskie, Dorzecze Legnickie i Kameralna Klecina.

3 kluczowe rzeczy przy wyborze mieszkania

Jeżeli interesują Cię nowe inwestycje we Wrocławiu, to masz spory wybór, bo deweloperzy w ostatnich latach budują naprawdę sporo. Abyś jednak był zadowolony z zakupionego lokalu, to porównując dostępne oferty, zwróć uwagę na:

  • 1) lokalizację i infrastrukturę

To kluczowa kwestia. Nowe inwestycje we Wrocławiu najczęściej nie powstają w pobliżu centrum, choć wyjątki się zdarzają. Świetnym przykładem są Promenady Wrocławskie. Inwestycja powstaje w odległości zaledwie 10 minut od Rynku.

Przy wyborze miejsca zamieszkania warto zwrócić uwagę również na odległość od miejsca pracy i to, czy w okolicy są przystanki autobusowe. Rodziny z dziećmi powinny sprawdzić dostępność przedszkoli, szkół i ośrodków medycznych;

  • 2) to, co deweloper oferuje w cenie

Deweloperzy walczą o każdego klienta, dlatego też w cenie mieszkania coraz częściej proponują dodatkowe udogodnienia. Przykładem może być oferta spółki Vantage Development, która realizuje nowe inwestycje we Wrocławiu. Jedną z nich jest osiedle Kameralna Klecina.

Na przyszłych właścicieli osiedla Kameralna Klecina czekają mieszkania o powierzchni od 32 do 99 m kw. W cenie inwestor proponuje ogrody o metrażu do 113 m kw., które pozostaną do wyłącznej dyspozycji mieszkańców. Dodatkowo klienci będą mogli nabyć miejsce na parkingu podziemnym oraz komórkę lokatorską;

  • 3) obecny stan okolicy i plany jej zagospodarowania

Jeżeli kupujesz mieszkanie w kameralnym budynku, upewnij się, że obok nie powstanie obiekt przemysłowy lub hala produkcyjna. Sposób zagospodarowania najbliższej przestrzeni ma ogromne znaczenie dla wartości mieszkania. Aby nie stracić, zapoznaj się z lokalnym planem zagospodarowania przestrzennego. Być może deweloper zakupił ziemię w okolicy i zamierza budować kolejne osiedla?

Informacje o planowanym sposobie zagospodarowania przestrzeni, w której chcesz zakupić mieszkanie, otrzymasz m.in. w urzędzie miasta. Jeżeli poświęcisz czas, aby zapoznać się z dokumentacją, zaoszczędzisz sobie rozczarowania w przyszłości.

[1] Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń-czerwiec 2018 roku, https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/przemysl-budownictwo-srodki-trwale/budownictwo/budownictwo-mieszkaniowe-w-okresie-styczen-czerwiec-2018-roku,5,80.html (dostęp: 19.11.2018).