Kamień tworzy modne kuchnie 2018

Zwolennicy tradycyjnego wystroju kuchni – z ozdobnymi frontami szafek, z zazdrostkami w oknach, z mnóstwem kolorowych pojemników na przyprawy i innymi gadżetami wypełniającymi przestrzeń kuchenną – nie będą zadowoleni. Współczesne, najmodniejsze kuchnie przypominają bardziej sterylne laboratoria. To wnętrza, w których nawet profesjonalny kucharz jest w stanie się poruszać, a całe pomieszczenia przesiąknięte są chłodem kamiennych elementów. To właśnie kuchnie XXI wieku.

Kamień tworzy modne kuchnie 2018

Kamień tworzy modne kuchnie 2018

Tegoroczne targi EuroCucina, które tradycyjnie odbyły się w Mediolanie, pokazały dobitnie to, co w kuchennych aranżacjach nieśmiało pojawiało się już rok i dwa lata temu. Surowość form, wizualna sterylność znana była wcześniej, ale w tym roku wyraźne biel ustąpiła pola ciemnym kolorom betonu, czerni lub nieco stonowanego antracytu. Podobnie wysoki połysk odszedł do historii, a jego miejsce zajęły elementy w macie i półmacie. Jeśli chodzi o wykończenie ścian, o blaty i podłogi, to w Mediolanie wyraźnie królowały naturalny kamień i nowoczesne konglomeraty idealnie imitujące marmury, granity czy piaskowce.

Minimalizm nowoczesnej zabudowy

Współczesne kuchenne meble zdecydowanie różnią się od tych z poprzednich okresów. Próżno szukać w nich ornamentów przypominających rzeźbione elementy. Nie znajdziemy w nich także wymyślnych uchwytów, a i sam materiał, z którego są one wykonane znacząco różni się od drewna, tak lubianego przez dziesiątki lat.

Fronty szafek są surowe w formie, zupełnie proste i najczęściej bez jakichkolwiek uchwytów. Otwierane są metodą dotykową. W zamian za to wewnątrz kryją się niemal cuda. Wymyślne systemy cargo dają dostęp do rzeczy umieszczonych wysoko, gdzie normalnie musielibyśmy użyć drabiny, albo do elementów ukrytych, gdzieś w rogu na poziomie podłogi. Powszechne stają się oczywiście szuflady wyposażone w oświetlenie i elementy ułatwiające segregację nawet najmniejszych drobiazgów. Nic dziwnego, że w tak wyposażonej kuchni nie ma problemu z utrzymaniem porządku, bo wszystko ma swoje, z góry zaplanowane, miejsce.

Zabudowane sprzęty AGD, znakomicie wyposażone szafki i szafeczki pozwalają na zniknięcie z pola widzenia nawet solniczki i pieprzniczki, które zawsze stały na kuchennym blacie. Tak, tak, dziś modny blat kuchenny to ten pusty, prezentujący piękno materiału, z którego został wykonany.

Kamienne blaty

Nic dziwnego, że w dobie minimalizmu blat kuchenny nabiera specjalnego znaczenia. To on jest ozdobą całego pomieszczenia. Musi więc być trwały, dekoracyjny i jednocześnie bardzo łatwy w utrzymaniu, a wszystkie te cechy można przypisać kamieniowi. W tej roli sprawdzi się więc zarówno marmur, jak i granit. Ten pierwszy jest niezwykle piękny i każdemu pomieszczeniu dodaje prestiżu, ale trzeba mu poświęcić nieco uwagi, aby utrzymać go w nienagannym stanie. Granit natomiast nie tylko wygląda znakomicie. Blaty kuchenne z niego wykonane są jednymi z łatwiejszych w utrzymaniu czystości.

W nowoczesnej kuchni doskonale zaprezentują się także blaty z konglomeratów kwarcowych. Kolorystyka tego materiału jest stonowana i doskonale odnajduje się we współczesnych wnętrzach. Blaty tego typu są bardzo odporne na wszelkie uszkodzenia i zarysowania, a do tego są cieplejsze w dotyku niż marmur czy granit.

Dobierając materiał, warto porozmawiać najpierw z fachowcami, których można znaleźć chociażby pod adresem www.granmal.eu. W końcu blaty kuchenne mają nam służyć przez długi czas i nie jest to zakup na chwilę. Dobry fachowiec bez trudu dobierze odpowiedni kamień do każdej kuchni, a ponieważ jest to niemały wydatek, warto najpierw skorzystać z dobrych rad.

 

Przeczytaj też

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Recent Posts

Z jakich akcesoriów korzysta się w domach?

W domach można korzystać obecnie z wielu różnorodnych akcesoriów, które są mniej lub bardziej przydatne. Z całą pewnością zainteresowanym przydadzą...

Kostka brukowa – jaki obszar wyłożyć?

Które obszary wyłożyć kostką brukową i ile jej mieć na działce? Ważne są zarówno względy praktyczne, jak i estetyczne. (więcej…)

Czy warto montować okna i drzwi samodzielnie?

Projektowanie własnego domu to dla wielu osób bardzo duża satysfakcja, jednak trzeba mieć na uwadze to, że opłaca się wtedy...

Kamień tworzy modne kuchnie 2018

Zwolennicy tradycyjnego wystroju kuchni – z ozdobnymi frontami szafek, z zazdrostkami w oknach, z mnóstwem kolorowych pojemników na przyprawy i...

Jakie powinno być oświetlenie w nowoczesnym salonie?

Salon to miejsce wyjątkowe w każdej przestrzeni domowej. To wnętrze dedykowane spotkaniom towarzyskim i rodzinnym oraz szeroko pojmowanemu relaksowi –...