Wynajem mieszkań dla początkujących

Wynajem mieszkań dla początkujących

26 września 2018 0 przez MK

Ta historia mogłaby rozpocząć się tak: jestem szczęśliwym właścicielem nieruchomości i chciałbym ją wynająć, czerpiąc z tego dochód pasywny. Albo: chcę wreszcie zacząć żyć po swojemu i wyprowadzić się z rodzinnego gniazda. Brzmi pięknie, ale co zrobić wówczas, gdy kompletnie nie znamy się na branży nieruchomości? Najlepiej zaufać profesjonalistom, przed którymi temat wynajem mieszkań w Warszawie nie kryje żadnych tajemnic.

 

Primo: określenie potrzeb

O preferencje wielkości mieszkania do wynajęcia oraz oczekiwania wobec tego, czy chcemy mieszkać sami czy może dzielić mieszkanie ze współlokatorami, z pewnością pytać będą specjaliści w obrocie nieruchomościami, z którymi będziemy się kontaktować. Szczera rozmowa z nimi może przynieść wymierny efekt – otrzymamy bowiem propozycje wynajmu takich mieszkań, które najbardziej optymalnie spełniać będą nasze realne potrzeby. Czym innym jest bowiem mieszkać samemu w kawalerce, a zupełnie czym innym dzielić mieszkanie kilkupokojowe z różnymi osobami.

Secundo: ważna lokalizacja

Wynajem mieszkań w Warszawie to temat nieodzownie związany z atrakcyjną lokalizacją. Która będzie najlepsza? Z pewnością taka, w której spędzamy najwięcej czasu poza domem. Oczywiście nie zawsze od razu znajdziemy lokalizację idealną. Warto jednak uzbroić się nieco w cierpliwość, bo umowę najmu podpiszemy na co najmniej kilka miesięcy, jak nie rok. Dobrze byłoby więc, byśmy byli zadowoleni z usytuowania wynajmowanego lokalu.

Tertio: typ budynku i pobliska infrastruktura

Mimo tego, że rynek nieruchomości do wynajęcia w Warszawie jest naprawdę duży, nie warto pochopnie decydować się na podpisanie jakiejkolwiek umowy. Najpierw należy bowiem poznać typ budynku w którym usytuowane jest mieszkanie i zorientować się, jak kształtują się comiesięczne, realne koszty ogrzewania i wysokość rachunków. Dobrze też sprawdzić czy budynek jest ocieplony oraz jaka forma ogrzewania w nim dominuje. Nierzadko ważnym wskaźnikiem o podjęciu pozytywnej decyzji będzie kontakt z poprzednimi najemcami.