Co pierwsze – panele czy drzwi?

W momencie wyboru oraz zakupu drzwi oraz paneli warto zadać sobie pytanie o kolejność montażu. Z pozoru jest to błahe pytanie, ale odpowiedź okaże się istotniejsza niż mogłoby się wydawać . W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości związane z tym problemem. Zatem co pierwsze? Drzwi czy panele podłogowe?

Co pierwsze – panele czy drzwi?

 

Drzwi i panele – montaż

Istotne znaczenie ma kolejność prac wykończeniowych, warto o tym nie zapominać. Jedynie odpowiedni montaż oraz jego kolejność uchronią nowe wnętrze przed brudem i uszkodzeniami. Dobrą praktyką jest wybór profesjonalnego montażysty, który z łatwością określi kolejność prac montażowych. Jednak może się zdarzyć, że jeden fachowiec zajmie się drzwiami a kolejny montażem paneli. Gdzie w takim razie uzyskać rzetelną informację? Czemu w ogóle kolejność montażu drzwi i paneli ma takie znaczenie?

Kolejność.

Najpierw wykańcza się ściany, po nich przychodzi kolej na panele i tym sposobem kończy się tzw. prace mokre. Następne w kolejności są drzwi i z wielu względów lepiej nie montować ich wcześniej. Dzięki temu zdecydowanie ograniczymy powstawanie ewentualnych uszkodzeń, ponad to uzyskamy możliwość wcześniejszego dopasowania wysokości drzwi w stosunku do podłogi oraz zniwelujemy czas potrzebny na wykończenie ościeżnic. Zbyt wczesny montaż stolarki drzwiowej może doprowadzić do demontażu drzwi oraz korekty ich wysokości.

Warto pamiętać o walorach estetycznych wynikających z późniejszego montażu drzwi względem paneli podłogowych. Po montażu podłogi uzyskujemy możliwość starannego montażu drzwi uwzględniającego ich wysokość jak również prawidłowe ułożenie ościeżnicy. Unikamy w ten sposób dopasowywania paneli do kształtu ościeżnicy. Między dolną krawędzią ościeżnicy a panelami warto pozostawić ok 2mm szczelinę i następnie wykończyć przezroczystym silikonem.

Nie zapomnij o…

Dobrą praktyką jest podzielenie prac oraz wykonywanie ich po kolei, definitywnie kończąc każdy z etapów. Np. tynkowanie podnosi wilgotność powietrza, może to mieć negatywny wpływ na panele. Zatem kolejność to jedno, ale odstępy pomiędzy pracami są również bardzo ważne. Panele podłogowe i wewnętrzna stolarka drzwiowa bazują na materiałach drewnopochodnych dlatego montaż powinien przebiegać w suchych i wentylowanych pomieszczeniach. Przed montażem dobrze jest zapoznać się z kartą montażu oraz kartą gwarancyjną, których należy szukać w autoryzowanym salonie sprzedaży lub na stronie www producenta.

Dowiedz się więcej o panelach podłogowych na www.weninger.pl

Przeczytaj też

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Recent Posts

Z jakich akcesoriów korzysta się w domach?

W domach można korzystać obecnie z wielu różnorodnych akcesoriów, które są mniej lub bardziej przydatne. Z całą pewnością zainteresowanym przydadzą...

Kostka brukowa – jaki obszar wyłożyć?

Które obszary wyłożyć kostką brukową i ile jej mieć na działce? Ważne są zarówno względy praktyczne, jak i estetyczne. (więcej…)

Czy warto montować okna i drzwi samodzielnie?

Projektowanie własnego domu to dla wielu osób bardzo duża satysfakcja, jednak trzeba mieć na uwadze to, że opłaca się wtedy...

Kamień tworzy modne kuchnie 2018

Zwolennicy tradycyjnego wystroju kuchni – z ozdobnymi frontami szafek, z zazdrostkami w oknach, z mnóstwem kolorowych pojemników na przyprawy i...

Jakie powinno być oświetlenie w nowoczesnym salonie?

Salon to miejsce wyjątkowe w każdej przestrzeni domowej. To wnętrze dedykowane spotkaniom towarzyskim i rodzinnym oraz szeroko pojmowanemu relaksowi –...