Co pierwsze – panele czy drzwi?

Co pierwsze – panele czy drzwi?

30 sierpnia 2018 0 przez MK

W momencie wyboru oraz zakupu drzwi oraz paneli warto zadać sobie pytanie o kolejność montażu. Z pozoru jest to błahe pytanie, ale odpowiedź okaże się istotniejsza niż mogłoby się wydawać . W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości związane z tym problemem. Zatem co pierwsze? Drzwi czy panele podłogowe?

 

Drzwi i panele – montaż

Istotne znaczenie ma kolejność prac wykończeniowych, warto o tym nie zapominać. Jedynie odpowiedni montaż oraz jego kolejność uchronią nowe wnętrze przed brudem i uszkodzeniami. Dobrą praktyką jest wybór profesjonalnego montażysty, który z łatwością określi kolejność prac montażowych. Jednak może się zdarzyć, że jeden fachowiec zajmie się drzwiami a kolejny montażem paneli. Gdzie w takim razie uzyskać rzetelną informację? Czemu w ogóle kolejność montażu drzwi i paneli ma takie znaczenie?

Kolejność.

Najpierw wykańcza się ściany, po nich przychodzi kolej na panele i tym sposobem kończy się tzw. prace mokre. Następne w kolejności są drzwi i z wielu względów lepiej nie montować ich wcześniej. Dzięki temu zdecydowanie ograniczymy powstawanie ewentualnych uszkodzeń, ponad to uzyskamy możliwość wcześniejszego dopasowania wysokości drzwi w stosunku do podłogi oraz zniwelujemy czas potrzebny na wykończenie ościeżnic. Zbyt wczesny montaż stolarki drzwiowej może doprowadzić do demontażu drzwi oraz korekty ich wysokości.

Warto pamiętać o walorach estetycznych wynikających z późniejszego montażu drzwi względem paneli podłogowych. Po montażu podłogi uzyskujemy możliwość starannego montażu drzwi uwzględniającego ich wysokość jak również prawidłowe ułożenie ościeżnicy. Unikamy w ten sposób dopasowywania paneli do kształtu ościeżnicy. Między dolną krawędzią ościeżnicy a panelami warto pozostawić ok 2mm szczelinę i następnie wykończyć przezroczystym silikonem.

Nie zapomnij o…

Dobrą praktyką jest podzielenie prac oraz wykonywanie ich po kolei, definitywnie kończąc każdy z etapów. Np. tynkowanie podnosi wilgotność powietrza, może to mieć negatywny wpływ na panele. Zatem kolejność to jedno, ale odstępy pomiędzy pracami są również bardzo ważne. Panele podłogowe i wewnętrzna stolarka drzwiowa bazują na materiałach drewnopochodnych dlatego montaż powinien przebiegać w suchych i wentylowanych pomieszczeniach. Przed montażem dobrze jest zapoznać się z kartą montażu oraz kartą gwarancyjną, których należy szukać w autoryzowanym salonie sprzedaży lub na stronie www producenta.

Dowiedz się więcej o panelach podłogowych na www.weninger.pl