Jak urządzić miejsce do nauki dla dziecka?

Jak urządzić miejsce do nauki dla dziecka?

29 sierpnia 2018 0 przez MK

Jednym z najważniejszych miejsc w domu lub mieszkaniu przeznaczonych dla dziecka, jest miejsce do nauki. Może znajdować się ono w jego pokoju bądź innym pomieszczeniu, które spełnia odpowiednie warunki. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek jak urządzić miejsce, w którym dziecko w ciszy, spokoju i skupieniu będzie mogło uczyć się i odrabiać prace domowe.

 

Odpowiednie oświetlenie

Jednym z najważniejszych elementów podczas nauki lub pracy jest odpowiednie oświetlenie. Pomieszczenie przeznaczone dla dziecka, w którym będzie ono uczyć się i odrabiać zadania domowe, powinno być na tyle dobrze doświetlone światłem sztucznym lub słonecznym, aby nie nadwyrężało wzroku najmłodszych. Dobrym rozwiązaniem jest usytuowanie pomieszczenia przeznaczonego do nauki w taki sposób, aby promienie słoneczne wpadające przez okno nie oślepiały naszych pociech ani nie uniemożliwiały korzystania z komputera. Ważne jest również umeblowanie, w którym powinniśmy się wystrzegać stawiania biurka bezpośrednio pod oknem w najbardziej oświetlonej części budynku. Najlepszym wariantem będzie więc pomieszczenie, które najsilniej oświetlane jest w porze, w której dziecko znajduje się w szkole. Ponadto, gdy słońce zajdzie, musimy zadbać o alternatywne oświetlenie miejsca do nauki. Źródło światła w tym przypadku powinno znajdować się nad, a nie za dzieckiem, aby cień nie padał na czytaną przez niego książkę bądź zeszyt. Co więcej, musi mieć ono odpowiednią barwę i natężenie, które powinno być jak najbardziej zbliżone do naturalnego światła słonecznego.

Jak urządzić miejsce do nauki dla dziecka?

Jak urządzić miejsce do nauki dla dziecka?

Spersonalizowane wnętrze

Pomieszczenie, w którym dziecko będzie poświęcać czas na naukę, powinno być jak najbardziej spersonalizowane pod wymagania naszej pociechy. Dotyczy to zarówno odpowiedniej wysokości siedziska oraz biurka, jak i zapewnienia mu odpowiednich przyborów i narzędzi, po których sięganie nie będzie niczym utrudnione bądź ograniczone. Doskonałym rozwiązaniem są w takim przypadku wszelkie organizery, tablice korkowe oraz biurka wyposażone w dużą ilość pojemnych szuflad. Rzeczy potrzebne do nauki powinny być w zasięgu ręki dziecka, dzięki czemu nauka będzie jeszcze bardziej efektywna. Ponadto, wnętrze nie powinno być zaaranżowane jedynie zgodnie z wymogami technicznymi, które ułatwiają dziecku naukę. Szkolne obowiązki powinny być realizowane w takiej przestrzeni, która kojarzy się dziecku z odprężeniem i czymś przyjemnym. Warto więc pomyśleć o idolach dziecka zerkających z plakatów bądź stojących obok biurka jako obietnicy późniejszej nagrody.

Strefa relaksu

Nauka nie powinna kojarzyć się dziecku jedynie z rygorystycznym obowiązkiem szkolnym. Podczas procesu edukacyjnego ważne są przerwy, dlatego warto zadbać o to, aby uczeń miał odpowiednie miejsce do odpoczynku po wysiłku intelektualnym. Dobrą decyzją będzie umieszczenie w pomieszczeniu przeznaczonym do nauki fotela, sofy bądź maty, na której dziecko będzie mogło zrelaksować się lub zjeść posiłek. Rodzic powinien jednak pamiętać, że to od niego zależy, ile dziecko spędzi w takim miejscu czasu, nim powróci do odrabiania lekcji. Dlatego strefa relaksu nie powinna znajdować się zbyt daleko od miejsca nauki oraz nie należy nasycać jej elementami mogącymi rozpraszać uwagę dziecka, np. dużą ilością zabawek.

Artykuł powstał we współpracy z DomyWStylu.pl