Dwa sposoby na funkcjonalną kuchnię

Sposób aranżacji kuchni w dużym stopniu zależy od jej metrażu. W kuchniach o dużej powierzchni użytkowej nasze możliwości aranżacyjne są znacznie większe niż w ciasnych klitkach lub aneksach kuchennych, które płynnie przechodzą w salon.

Dwa sposoby na funkcjonalną kuchnię

 

Jeśli dysponujesz kuchnią o większej powierzchni, spokojnie możesz zdecydować się na wybór dużego, drewnianego stołu do kuchni i dopasowanego do niego zestawu czterech lub większej liczby krzeseł z wygodnymi oparciami, a nawet z podłokietnikami. Gdy kuchnia jest mała lub mieszkanie wyposażone jest jedynie w aneks kuchenny, ciekawą opcją może być wybór wyspy kuchennej i dedykowanych jej wysokich krzeseł barowych, które zajmują znacznie mniej miejsca, a tworzą wyjątkowy klimat nowocześnie urządzonego wnętrza. Na który rodzaj stołu w kuchni warto się zatem zdecydować? Kiedy sięgnąć po stół klasyczny, a kiedy wybrać zgrabniejszą wyspę kuchenną?

Jaki stół do kuchni o dużym metrażu?

Osoby dysponujące oddzielną, dużą kuchnią, mogą zdecydować się na wybór jednego z wielu dostępnych wariantów aranżacyjnych. Najczęstszy wybór pada jednak na stoły drewniane, które umieszcza się w centralnym punkcie takiego pomieszczenia, ewentualnie tuż przy jednej z wolnych ścian. W pierwszej opcji do stołu możemy dostawić większą liczbę krzeseł, a zatem będzie to wariant idealny dla kilkuosobowej rodziny. W drugiej opcji stoły do kuchni będą miały na ogół nieco wydłużony blat (kształt prostokąta), dzięki czemu wciąż będzie można dostawić do nich co najmniej cztery krzesła – dwa krzesła przy dłuższym boku stołu i po jednym krześle po przeciwległych, krótszych bokach.

Jeśli kuchnia jest duża, ale zależy nam na tym, by ustawiony w niej stół nie zabierał całej wolnej przestrzeni, ciekawym pomysłem może być zakup stołu z rozsuwanym blatem. Rozkładane stoły do kuchni cieszą się coraz większą popularnością, przede wszystkim z uwagi na dużą funkcjonalność. Takiego stołu możemy użyć podczas organizacji domowego przyjęcia, wstawiając go do jadalni, salonu lub ustawiając na tarasie. Jego potencjał możemy wykorzystać również podczas niespodziewanych lub wcześniej zaplanowanych wizyt znajomych i członków rodziny – dzięki funkcji rozkładania do stołu dostawimy większą liczbę krzeseł, co zapewni wysoki komfort siedzenia podczas wspólnych posiłków w większym gronie osób.

Jakie stoły do kuchni o małej powierzchni lub salonu z aneksem kuchennym?

Jeśli kuchnia ma mały metraż, znaczenie będzie miał każdy wolny centymetr jej powierzchni. Dlatego w tego typu pomieszczeniach zwykle sięga się po niewielkie, najczęściej kwadratowe stoliki, które z powodzeniem można dosunąć do ściany, a w razie potrzeby je od niej odsunąć. Takie stoły do kuchni mają na ogół dość lekką konstrukcję, co ułatwia ich przesuwanie. W przypadku aneksów kuchennych częstym wyborem są wyspy kuchenne, czyli rodzaj wysokiego, a przy tym smukłego stołu, do którego można dosunąć wysokie krzesła barowe. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić mnóstwo cennego miejsca i jest doskonałym wyborem dla małych mieszkań, w których brakuje oddzielnej kuchni.

Przeczytaj też

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Recent Posts

Z jakich akcesoriów korzysta się w domach?

W domach można korzystać obecnie z wielu różnorodnych akcesoriów, które są mniej lub bardziej przydatne. Z całą pewnością zainteresowanym przydadzą...

Kostka brukowa – jaki obszar wyłożyć?

Które obszary wyłożyć kostką brukową i ile jej mieć na działce? Ważne są zarówno względy praktyczne, jak i estetyczne. (więcej…)

Czy warto montować okna i drzwi samodzielnie?

Projektowanie własnego domu to dla wielu osób bardzo duża satysfakcja, jednak trzeba mieć na uwadze to, że opłaca się wtedy...

Kamień tworzy modne kuchnie 2018

Zwolennicy tradycyjnego wystroju kuchni – z ozdobnymi frontami szafek, z zazdrostkami w oknach, z mnóstwem kolorowych pojemników na przyprawy i...

Jakie powinno być oświetlenie w nowoczesnym salonie?

Salon to miejsce wyjątkowe w każdej przestrzeni domowej. To wnętrze dedykowane spotkaniom towarzyskim i rodzinnym oraz szeroko pojmowanemu relaksowi –...