Jak odpowiednio wybrać rolety plisowane?

Rolety plisowane zwane również jako plisy, wzbudzają coraz większe zainteresowanie wśród osób poszukujących praktycznych rozwiązań dla aranżacji okien. Doskonale sprawdzają się jako ochrona przeciwsłoneczna podczas nadmiernego promieniowania słońca, ale również jako regulacja dopływu ciepła w upalne dni czy jako ochrona prywatności. Swoje zastosowanie znajdują również jako nieprzeciętna dekoracja wnętrza okien.

Rolety plisowane dzięki swojej konstrukcji sprawdzą się dla każdego rodzaju okien, bez względu na ich wymiar oraz kształt. Możemy zastosować je zarówno w oknach standardowych, okrągłych, trójkątnych, jak i oknach dachowych. Plisy okienne swoim wyglądem przypominają harmonijkę, dlatego nazywane są również jako rolety harmonijkowe, nadające wnętrzu wyjątkowego charakteru. W porównaniu do standardowych rolet czy żaluzji, plisa za pomocą przesuwanej tkaniny zarówno od dołu, jak i od góry, umożliwia zasłonięcie dowolnych fragmentów okna.

Decydując się na wybór rolety plisowanej, należy zwrócić szczególną uwagę na sposób montażu oraz wymiar.

Sposoby montażu rolety plisowanej

Mocowanie bezinwazyjne na ramie okna – jest to sposób dla osób, którym zależy na tym, aby montaż rolety odbywał się bez konieczności wiercania otworów w ramie okna, ścianie czy suficie. Przy pomocy specjalnych haczyków, bez problemu zawiesimy roletę na oknie dosłownie w przeciągu chwili. Dla osób, którzy chcą, aby roleta podczas otwierania okna przylegała do niego i nie poruszała się pod wpływem wiatru powinni zdecydować się na mocowanie standardowe.

Mocowanie standardowe – standardowym sposobem mocowania rolety plisowanej jest jej montaż do listwy przyszybowej. Ten rodzaj montażu wymaga wywiercenia otworów, gwarantując przy tym doskonałe przyleganie rolety nawet podczas pełnego otwarcia okna. Sposób ten jest często odradzany posiadaczom nowych okien. Otwory powstałe w oknie podczas montażu mogą spowodować utratę gwarancji okna. Innym sposobem jest mocowanie na kątowniki do listwy przyszybowej lub ramy okna.

Mocowanie do okna dachowego – sposób montażu inwazyjnego plisy, dedykowany oknom dachowym. Montaż odbywa się bezpośrednio przy krawędzi ramy okiennej. Zastosowanie specjalnej prowadnicy zapewnia odpowiednie ułożenie materiału plisy oraz zapobiega bocznym prześwitom. Alternatywą dla prowadnic są żyłki, na których będzie zamontowana tkanina.

Rolety plisowane na wymiar

Wyspecjalizowane firmy produkujące rolety plisowane jak np. Mardom oferują również możliwość zamówienia rolet na wymiar. Dobierając odpowiedni rozmiar plisy, powinniśmy skupić się na kilku podstawowych wymiarach.

Szerokość plisy powinna wynosić o ok. 3-6 cm więcej, niż wynosi szerokość szyby pomiędzy wewnętrznymi krawędziami ramek okna. Wysokość plisy nie powinna być mniejsza od wysokości skrzydła okna. Natomiast szerokość mechanizmu jest większa od szerokości materiału o 4 cm. Szerokość tkaniny roletowej równa się szerokości szyby wraz z listwą przyszybową.

Gdy wiemy już w jaki sposób będzie zamontowana nasza plisa i jaki wymiar jest nam potrzebny, możemy przejść do kolejnego kroku, którym jest wybór tkaniny. Warto pamiętać, że to od odpowiednio dobranego materiału rolety plisowanej zależy czy będzie on łatwy w utrzymaniu czystości, wytrzymały oraz odporny na blaknięcie.

Przeczytaj też

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Recent Posts

Z jakich akcesoriów korzysta się w domach?

W domach można korzystać obecnie z wielu różnorodnych akcesoriów, które są mniej lub bardziej przydatne. Z całą pewnością zainteresowanym przydadzą...

Kostka brukowa – jaki obszar wyłożyć?

Które obszary wyłożyć kostką brukową i ile jej mieć na działce? Ważne są zarówno względy praktyczne, jak i estetyczne. (więcej…)

Czy warto montować okna i drzwi samodzielnie?

Projektowanie własnego domu to dla wielu osób bardzo duża satysfakcja, jednak trzeba mieć na uwadze to, że opłaca się wtedy...

Kamień tworzy modne kuchnie 2018

Zwolennicy tradycyjnego wystroju kuchni – z ozdobnymi frontami szafek, z zazdrostkami w oknach, z mnóstwem kolorowych pojemników na przyprawy i...

Jakie powinno być oświetlenie w nowoczesnym salonie?

Salon to miejsce wyjątkowe w każdej przestrzeni domowej. To wnętrze dedykowane spotkaniom towarzyskim i rodzinnym oraz szeroko pojmowanemu relaksowi –...