Rodzaje podłogi drewnianej – parkiet, mozaika czy panele?

Drewno to materiał, który nie wychodzi z mody – jest szlachetne, eleganckie, ciepłe w dotyku i bezpieczne dla alergików. Nic dziwnego, że sporo osób decyduje się na wykończenie nim posadzki. Drewniana podłoga dzieli się jednak na wiele rodzajów. Sprawdź, czym różni się parkiet od mozaiki i warstwowych desek podłogowych.

W zależności od wykorzystanego materiału i sposobu ułożenia desek drewniane posadzki mogą różnić się właściwościami, takimi jak trwałość czy odporność na działanie wilgoci. Przedstawiamy charakterystykę najpopularniejszych rodzajów podłogi drewnianej.

Parkiet drewniany – siła tradycji

Najbardziej klasycznym rodzajem drewnianej podłogi jest parkiet. Układa się go z deszczułek o długości 25–50 cm, szerokości 4–8 cm i grubości około 2 cm. Ich boki są łączone na wpust-wypust. Następnie deszczułki zabezpiecza się za pomocą specjalnych wosków lub lakierów.

Parkiet można układać w różne wzory. Najpopularniejsze to: jodełka, cegiełka, drabinka oraz szachownica. Parkiet najczęściej wykonuje się z krajowych gatunków drewna – dębu, jesionu lub buku.

Parkiet jest nie tylko elegancki, lecz także bardzo trwały – odpowiednio pielęgnowany i regularnie cyklinowany będzie ozdobą wnętrza nawet przez 100 lat.

Mozaika – tańsza alternatywa dla parkietu

Jeśli koszt parkietu jest dla Ciebie zbyt wysoki, a jednocześnie nie chcesz rezygnować z naturalnego drewna na podłodze – wybierz mozaikę. Niewielkie deszczułki (8–14 mm grubości, 12–16 cm długości) naklejane są fabrycznie na papier lub siatkę w określony wzór. Tak przygotowany element przykleja się za pomocą kleju do betonu lub gładzi cementowej – papierem do góry. Po wyschnięciu kleju papier lub siatkę należy oderwać, a deszczułki oczyścić. Podobnie jak w przypadku parkietu mozaikę następnie wykańcza się lakierem lub olejem.

Mozaika jest cieńsza niż parkiet, dlatego nie można jej cyklinować tak często jak deski parkietowe. Jest jednocześnie tańsza od parkietu o około 40%.

Deszczułki mozaikowe często produkowane są z pełnowartościowego odpadu, powstałego w procesie wytwarzania dłuższych desek. Boki elementów mozaiki nie posiadają wpustów i wypustów. Najczęściej do wytwarzania deszczułek używa się drewna europejskiego, popularne są również mozaiki z gatunków egzotycznych (merbau, teak, wenge).

Deski podłogowe warstwowe – nowoczesna podłoga drewniana

Deski podłogowe warstwowe, zwane również panelami drewnianymi, składają się z minimum 3 warstw drewna:

  • wierzchniej, wykonanej ze szlachetnych odmian drewna, o grubości około 2,2–3,6 mm;
  • środkowej, którą tworzą poprzecznie ułożone deszczułki, zwykle zrobione z bardziej miękkiego drewna iglastego;
  • spodniej, tzw. łuszczki.

Warstwy są ułożone względem siebie prostopadle, dzięki czemu naprężenia rozkładają się równolegle – to pozwala na zminimalizowanie efektów pracy drewna. Deski nie wypaczają się zatem pod wpływem wilgoci czy zmian temperatury.

Warstwowe deski podłogowe z reguły sprzedawane są w stanie gotowym do użytkowania – nie trzeba więc dodatkowo pokrywać ich lakierem czy woskiem. Jednocześnie nie zaleca się cyklinowania desek drewnianych, gdyż wierzchnia warstwa jest zbyt cienka.

Materiał został przygotowany we współpracy z firmą Dobre Dla Domu.

Przeczytaj też

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Posts

Jak urządzić salon, aby dom był miejscem, do którego chce się wracać i zapraszać innych.

Dom jest swoistym synonimem miejsca, w którym każdy kto tam mieszka, czuje się swobodnie i bezpiecznie. Znajdujące się tam pomieszczenia...

Bezdomny wart 35 złotych – czyli znieczulica Polaków

Fala negatywnych komentarzy spłynęła na rodzinę, która oburzyła się faktem wpuszczenia bezdomnego na klatkę schodową. Bezdomny miał pobrudzić śpiworek należący...

To miał być zwykły spacer – w lesie mężczyzna znalazł srebrne monety z czasów rzymskich!

Mieszkaniec gminy Drelów na Podlasiu dokonał cennego znaleziska w lesie - jego oczom ukazały się monety z czasów rzymskich, liczące...

Program Mieszkanie Plus do poprawy, czyli zderzenie rządowej koncepcji z przykrą rzeczywistością.

Program Mieszkanie Plus wymaga kategorycznej poprawy, ponieważ w obecnej sytuacji rynkowej jest niemożliwy do realizacji. Co zamierza rząd ? (więcej…)

Jak odpowiednio wybrać rolety plisowane?

Rolety plisowane zwane również jako plisy, wzbudzają coraz większe zainteresowanie wśród osób poszukujących praktycznych rozwiązań dla aranżacji okien. Doskonale sprawdzają...