Rodzaje podłogi drewnianej – parkiet, mozaika czy panele?

Drewno to materiał, który nie wychodzi z mody – jest szlachetne, eleganckie, ciepłe w dotyku i bezpieczne dla alergików. Nic dziwnego, że sporo osób decyduje się na wykończenie nim posadzki. Drewniana podłoga dzieli się jednak na wiele rodzajów. Sprawdź, czym różni się parkiet od mozaiki i warstwowych desek podłogowych.

W zależności od wykorzystanego materiału i sposobu ułożenia desek drewniane posadzki mogą różnić się właściwościami, takimi jak trwałość czy odporność na działanie wilgoci. Przedstawiamy charakterystykę najpopularniejszych rodzajów podłogi drewnianej.

Parkiet drewniany – siła tradycji

Najbardziej klasycznym rodzajem drewnianej podłogi jest parkiet. Układa się go z deszczułek o długości 25–50 cm, szerokości 4–8 cm i grubości około 2 cm. Ich boki są łączone na wpust-wypust. Następnie deszczułki zabezpiecza się za pomocą specjalnych wosków lub lakierów.

Parkiet można układać w różne wzory. Najpopularniejsze to: jodełka, cegiełka, drabinka oraz szachownica. Parkiet najczęściej wykonuje się z krajowych gatunków drewna – dębu, jesionu lub buku.

Parkiet jest nie tylko elegancki, lecz także bardzo trwały – odpowiednio pielęgnowany i regularnie cyklinowany będzie ozdobą wnętrza nawet przez 100 lat.

Mozaika – tańsza alternatywa dla parkietu

Jeśli koszt parkietu jest dla Ciebie zbyt wysoki, a jednocześnie nie chcesz rezygnować z naturalnego drewna na podłodze – wybierz mozaikę. Niewielkie deszczułki (8–14 mm grubości, 12–16 cm długości) naklejane są fabrycznie na papier lub siatkę w określony wzór. Tak przygotowany element przykleja się za pomocą kleju do betonu lub gładzi cementowej – papierem do góry. Po wyschnięciu kleju papier lub siatkę należy oderwać, a deszczułki oczyścić. Podobnie jak w przypadku parkietu mozaikę następnie wykańcza się lakierem lub olejem.

Mozaika jest cieńsza niż parkiet, dlatego nie można jej cyklinować tak często jak deski parkietowe. Jest jednocześnie tańsza od parkietu o około 40%.

Deszczułki mozaikowe często produkowane są z pełnowartościowego odpadu, powstałego w procesie wytwarzania dłuższych desek. Boki elementów mozaiki nie posiadają wpustów i wypustów. Najczęściej do wytwarzania deszczułek używa się drewna europejskiego, popularne są również mozaiki z gatunków egzotycznych (merbau, teak, wenge).

Deski podłogowe warstwowe – nowoczesna podłoga drewniana

Deski podłogowe warstwowe, zwane również panelami drewnianymi, składają się z minimum 3 warstw drewna:

  • wierzchniej, wykonanej ze szlachetnych odmian drewna, o grubości około 2,2–3,6 mm;
  • środkowej, którą tworzą poprzecznie ułożone deszczułki, zwykle zrobione z bardziej miękkiego drewna iglastego;
  • spodniej, tzw. łuszczki.

Warstwy są ułożone względem siebie prostopadle, dzięki czemu naprężenia rozkładają się równolegle – to pozwala na zminimalizowanie efektów pracy drewna. Deski nie wypaczają się zatem pod wpływem wilgoci czy zmian temperatury.

Warstwowe deski podłogowe z reguły sprzedawane są w stanie gotowym do użytkowania – nie trzeba więc dodatkowo pokrywać ich lakierem czy woskiem. Jednocześnie nie zaleca się cyklinowania desek drewnianych, gdyż wierzchnia warstwa jest zbyt cienka.

Materiał został przygotowany we współpracy z firmą Dobre Dla Domu.

Przeczytaj też

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Recent Posts

Z jakich akcesoriów korzysta się w domach?

W domach można korzystać obecnie z wielu różnorodnych akcesoriów, które są mniej lub bardziej przydatne. Z całą pewnością zainteresowanym przydadzą...

Kostka brukowa – jaki obszar wyłożyć?

Które obszary wyłożyć kostką brukową i ile jej mieć na działce? Ważne są zarówno względy praktyczne, jak i estetyczne. (więcej…)

Czy warto montować okna i drzwi samodzielnie?

Projektowanie własnego domu to dla wielu osób bardzo duża satysfakcja, jednak trzeba mieć na uwadze to, że opłaca się wtedy...

Kamień tworzy modne kuchnie 2018

Zwolennicy tradycyjnego wystroju kuchni – z ozdobnymi frontami szafek, z zazdrostkami w oknach, z mnóstwem kolorowych pojemników na przyprawy i...

Jakie powinno być oświetlenie w nowoczesnym salonie?

Salon to miejsce wyjątkowe w każdej przestrzeni domowej. To wnętrze dedykowane spotkaniom towarzyskim i rodzinnym oraz szeroko pojmowanemu relaksowi –...