Co powinien mieć nowoczesny basen ogrodowy?

Basen w ogrodzie to marzenie prawie każdego. Nie tylko sprawia w lecie frajdę dzieciom, ale także chętnie z niego korzystają w upalne, leniwe popołudnia. Wybór basenów ogrodowych na rynku jest ogromny. Liczne akcesoria, nowe technologie sprawiają, że można stać się posiadaczem naprawdę świetnej atrakcji, a w dodatku nie rujnując przy tym budżetu domowego.

Kąpieliska dostępne przy dużych miastach czy inne rzeki oraz zalewy w weekendy lub inne dni wolne od pracy pękają w szwach i trudno nad nimi wypocząć. Ponadto, jeziora często są zanieczyszczone i coraz częściej właściciele domków jednorodzinnych decydują się na zakup basenu ogrodowego. Dzięki temu na rynku ceny basenów ogrodowych stają się coraz bardziej przystępne.

Optymalne miejsce na basen

Najważniejszym elementem przy projektowaniu basenu, jest z pewnością miejsce, w którym zostanie położony. Warto zadbać by nie było szczególnie odsłonięte, do którego wszyscy sąsiedzi mieliby łatwy podgląd. Basen potrzebuje ustronnego, intymnego miejsca, w którym będzie można wypocząć. Ważny jest także dostęp słońca do basenu, które by nagrzewało wodę i sprawiało, że kąpiele będą przyjemnością.

Rodzaje basenów

Do najnowocześniejszych obecnie na rynku basenów należą baseny poliestrowe. Baseny mogą być oczywiście wykonane z rozmaitych materiałów, jednak najtańszym rozwiązaniem jest z pewnością zakup niecki basenowej, która jest wykonana z poliestru. Takie niecki, można zamówić u producenta basenów, o określonych wymiarach. Baseny poliestrowe posiadają bardzo wiele zalet, z jednej strony są niezwykle łatwe w montażu i wystarczy krótka chwila, żeby basen został wykończony, z drugiej natomiast są niezwykle trwałe. Co więcej, w razie jakiegokolwiek uszkodzenia, baseny poliestrowe można w prosty sposób naprawić, łatając je po prostu. W tego rodzaju basenach nie trzeba także spuszczać wody na okres zimowy. Można ją spokojnie przechowywać przez całą zimę do następnego lata.

Czyszczenie wody – akcesoria basenowe

Woda w niecce basenowej szybko ulega zabrudzeniu. Owady, liście, włosy czy inne zanieczyszczenia, powinny co jakiś czas zostać usunięte. Aby woda w basenie byłą czysta, musi być przede wszystkim przefiltrowana. Do tego najlepiej sprawdzają się filtry piaskowe. Za pomocą pompy piaskowej poprzez skimmer, zabierana jest z basenu brudna, zanieczyszczona woda, która trafia następnie do zbiornika filtra, który wypełniony jest piaskiem kwarcowym. Tam wówczas, osadzają się wszelkie zanieczyszczenia z basenu, a przefiltrowana woda zostaje przez dysze wlotowe z powrotem zwrócona do basenu.

Odkurzacze – czyste dno

Niestety żaden skimmer czy nawet pompa filtrująca nie pozbędą się zanieczyszczeń, które opadły już na samo dno basenu. Aby je usunąć, należy skorzystać ze specjalnego odkurzacza. Obecnie na rynku jest obecnych wiele akcesoriów basenowych takich firm jak Pool Design Company, które ułatwią czyszczenie. Popularne są także siatki czyszczące do usuwania zabrudzeń z powierzchni wody czy szczotki.

Zadaszenia – przed owadami i liśćmi

Niezwykle popularne są także zadaszenia basenowe. W trakcie dnia, pozwalają na trochę szybsze nagrzewanie wody, natomiast w nocy gwarantują spowolnienie utraty przez nią ciepła. Co więcej, zadaszenia basenowe chronią baseny, przed licznymi owadami czy roślinnością, zanieczyszczającymi zbiorniki wodne. Obecnie wszystkie pokrywy basenowe są niezwykle łatwe w montażu i zakładanie ich nawet co noc nie wymaga poświecenia dużej ilości czasu.

Zabudowa wokół basenu – architektura światła

Przy budowie basenu warto zwrócić także uwagę na fakt, by jego wygląd był jak najbardziej atrakcyjny, ponieważ basen jest z pewnością wielkim atrybutem działki. Unowocześnić go pomogą wszystkie dostępne na rynku akcesoria, takie jak na przykład drabinki, zjeżdżalnie dla najmłodszych czy trampoliny. Wszystkie te elementy sprawią, że kąpiel w basenie będzie niezwykle atrakcyjna. Co więcej, warto także zwrócić uwagę na oświetlenie wokół basenu, które może sprawić, że światło będzie się fantastycznie rozchodzić po powierzchni wody wieczorami, tworząc niezapomnianą, magiczną atmosferę.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Pool Design Company – zadaszenia basenowe

Przeczytaj też

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Posts

Jak przygotować się do przeprowadzki?

Jak przygotować się do przeprowadzki? Zorganizowana przeprowadzka to podstawa do w miarę bezstresowej zmiany mieszkania. Jak przygotować się do przeprowadzki?...

Zapomniana alternatywa dla sklejkowej tandety?

Meble kolonialne z palisandru to odpowiedź! W dobie masowej produkcji, tandety i kupowania wszystkiego w Ikea, po to aby kupić...

Aranżacje mieszkania! Co zrobić, aby wasze mieszkanie wyglądąło interesująco?

Pokażemy Państwu jak łatwo można umeblować mieszkanie, aby wyglądało ono wystrzałowo! (więcej…)

Jak urządzić salon, aby dom był miejscem, do którego chce się wracać i zapraszać innych.

Dom jest swoistym synonimem miejsca, w którym każdy kto tam mieszka, czuje się swobodnie i bezpiecznie. Znajdujące się tam pomieszczenia...

Bezdomny wart 35 złotych – czyli znieczulica Polaków

Fala negatywnych komentarzy spłynęła na rodzinę, która oburzyła się faktem wpuszczenia bezdomnego na klatkę schodową. Bezdomny miał pobrudzić śpiworek należący...