Jakie okna do nowego domu?

Jakie okna do nowego domu?

24 maja 2012 1 przez MK

Każdy, kto buduje nowy dom, zawsze staje przed wyborem akcesoriów, które wchodzą w skład całokształtu nowego „gniazdka”. Jak wiemy, elementów jest sporo. A to dachówki, a to drzwi, rynny i inne detale. Jednym z elementów jest również okno, nasze oko na świat w nowym domu. Ale i tutaj wybór nie jest jednoznaczny, ponieważ mamy do wyboru okna drewniane i okna z PCV, potocznie nazywane plastikowymi. Czym się kierować przy wyborze tych elementów budowy?

Pozwolę sobie przedstawić kilka wad i zalet tych obu produktów, aby pomogły nam one, choć trochę podjąć decyzję. Jasne jest, że każdy ma swoje upodobania i będzie wybierał okna według własnych standardów. Sprawa materiału, trwałości czy też konserwacji i ceny nie będzie grała tu roli. Ale dla osób mniej znających ten problem, sprawa wyboru okien przedstawia się zupełnie inaczej. Dla ekologów jednoznaczny będzie wybór okien plastikowych, gdyż drewno wiąże się z wycinką lasów, a to nie jest na rękę ekologicznym strażnikom. Kolejnym argumentem będzie trwałość tworzywa sztucznego, co wiąże się również z mniejszym wykorzystaniem drewna. Idąc dalej, zauważmy, że okna PCV są bardzo, wręcz absolutnie odporne na działanie czynników atmosferycznych czy działania innej siły zewnętrznej. Są zdecydowanie bardziej trwałe od okien drewnianych, a co za tym idzie, mniej podatne na „ząb czasu”. Wiadome jest też, że same podzespoły okien plastikowych produkowane są z większą dokładnością, gdyż nie wymagają szeroko zakrojonej pracy ręcznej, jak to bywa z oknami drewnianymi. Dla detalistów właśnie praca ręczna może być takim argumentem dla zakupu okna drewnianego.

Jeśli chodzi o termin przydatności, drewniane okna niestety z upływem czasu, przy kiepskiej konserwacji mogą być podatne na korozje, wypaczenia i w rezultacie kwalifikować się na wymianę. Niestety potrzebują one częstego malowania, częstej konserwacji, aby uniknąć ich opłakanego stanu. Jednak zaletą okien drewnianych jest to, że można zmieniać ich kolor, dopasowywać do swoich upodobań i tworzyć barwną konstelację wraz z kolorem domu. Kolejna zaletą jest naturalne pochodzenie okien drewnianych, co wiąże się z pozytywnym samopoczuciem domowników i jest także takim elementem dekoracyjnym całego domu. Co więc może nas odstraszyć? Zdecydowanie cena. Okna drewniane są droższe od okien z PCV. Dla zwolenników okien drewnianych, może to niestety być powód zakupienia okien plastikowych. Cena wiąże się z tym, że drzewo nie jest materiałem odnawialnym i przy utracie takiego okna, nie można przywrócić mu starej formy. Materiał też niestety kosztuje, stąd przy możliwości wyboru, cena okna drewnianego pozostawia dużo do życzenia. Pamiętajmy jednak, że i jakość okna plastikowego wiąże się z ceną. Logiczne jest, ze im lepsza, jakość, tym większa cena.

Okna PCV natomiast tańsze, estetyczne, nie trzeba ich malować, nie wymagają jakiejś skomplikowanej konserwacji i zapewniają lepszą izolację przed wiatrem, hałasem, gdyż gęstość tego tworzywa jest większa od gęstości drewna. Które więc okna wybrać? Obstawiam okna z PCV. Do dziś pamiętam z dzieciństwa stare drewniane okna, którym odchodziła farba, wyrobiły się przykręcone śruby mocujące okucia. Innym argumentem jest też wytrzymałość okien drewnianych na wypadek pożaru. Choć nie należy tego traktować, jako argument zasadniczy, jednak wiadomo, że takie sytuacje życiowe się zdarzają i w takim przypadku okna plastikowe wygrywają z oknami drewnianymi.